Kredyt studencki - część 2.

Kredyt studencki - część 2.
     Zgodnie z zapowiedzią w drugiej części poruszanego tematu podajemy przykład co można zrobić posiadając kredyt studencki.

     Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto ubiegać się o kredyt studencki? W pierwszej części podaliśmy tylko suche wymagania jego uzyskania, nie zastanawiając się nad opłacalnością związanego z tym zachodu. Preferencyjne warunki kredytu, niskie oprocentowanie, okres karencji spłaty, możliwość poręczenia go przez instytucje państwowe sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjna usługa finansowa. Powinny się nią zainteresować nie tylko osoby, dla których oznacza być albo nie być na studiach. Osobom, które mają wystarczające zabezpieczenie finansowe swojej edukacji daje on dodatkowe możliwości zarobienia pieniędzy, które mogą po ukończeniu studiów przeznaczyć np. na otwarcie działalności gospodarczej.

      Miesięczny system wypłacania rat kredytu studenckiego eliminuje skorzystanie z niektórych możliwości oszczędzania dostępnych na naszym rynku. Żeby opłaciło się włożyć je np. na lokatę potrzeba by zebrać raty z minimum półrocznego okresu. Nim jednak doszłoby do tego, raty z pierwszych miesięcy musiałyby leżeć w domu lub na koncie, co równa się z utratą przez nie części ich siły nabywczej, której nie odrobi prognozowany zysk z lokaty.

      Najlepszą metodą oszczędzania wpływających na nasze konto rat kredytu studenckiego jest znalezienie dla nich programu opartego na systematycznych, miesięcznych wpłatach. Wysokość kwoty zależałaby od konkretnego wpłacającego. Część osób stać będzie na oszczędzanie całych rat, część będzie mogła pozwolić sobie na wpłatę tylko części, jakkolwiek w obu przypadkach opłaca się to robić. Produkty rynku finansowego dające możliwość systematycznego oszczędzania przystępnie i szczegółowo opisane zostały w dziale Inwestycje na naszej stronie. Przedstawione zostały tam ich zalety i wady, dokonane zostały odpowiednie ich porównania. Po dokonanie wyboru odsyłamy zainteresowanych. W tym miejscu przedstawimy jedynie przykładowe finansowe wyniki zainwestowania kredytu studenckiego.

Przykład:
Jan Kowalski zaczynając 5-letnie studia wziął kredyt studencki z ratą miesięczną 600zł. Całą kwotę zainwestował w supermarket funduszy inwestycyjnych. Wybrał inwestycję 10-letnią, z 5-letnim okresem obowiązkowej wpłaty, zadeklarował swoją składkę miesięczną na 500zł. Wpłacać na program musi 12 miesięcy w roku, a raty kredytu dostaje tylko przez 10, dlatego swoją miesięczną składkę wybrał w takiej wysokości (10x600zł=6000zł; 12x500zł=6000zł). Przez 5 lat swoich studiów wpłacił 30000zł, w sumie tyle, ile dostał kredytu studenckiego. Przy założonym uśrednionym rocznym zysku tylko 10% na koniec swojej inwestycji będzie miał około 65000zł, a więc przeszło dwa razy tyle, ile zaciągnął kredytu studenckiego.

Przykład:
Ten sam Jan Kowalski jest studentem uboższym i stać go na miesięczną wpłatę tylko połowy raty kredytu studenckiego, a więc 300zł. W ciągu roku zainwestuje 3600zł. Przy takich samych założeniach jak w powyższym przykładzie w finale wyciągnie on około 35000zł, a więc wpłacane regularnie 50% raty kredytu zapracowało mu na spłatę całości kredytu i zostało jeszcze na zakup np. komputera.


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Mazowieckie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Mazowieckie

    Newsletter