Jak Nasza firma może oszczędzić na oprogramowaniu?

Jak Nasza firma może oszczędzić na oprogramowaniu?

     Tak w małej jak i dużej firmie lwią część kosztów stanowią koszty licencji i zakupu oprogramowania niezbędnego do działania naszej firmy. Istnieje jednak mnóstwo możliwości, aby oszczędzić te pieniądze lub spożytkować w innym celu. Poznając dobrze rynek oprogramowania można stwierdzić, że prawie każdy rodzaj produkowanego softu ma swój bezpłatny odpowiednik, który może zostać wykorzystany z komercyjnym przeznaczeniem.


     Wszystko zaczyna się, kiedy kupujemy sprzęt komputerowy do naszej firmy. Wtedy dokonujemy wyboru oprogramowania lub zostaje nam ono podsunięte przez sprzedającego jako tak zwana okazja. Zdecydowanie nie polecamy zakupu czegokolwiek bez wcześniejszego rozeznania licznych możliwości wyboru.system Windows. Bezwzględnie pierwszym i najważniejszym zakupem, który pociągnie za sobą liczne konsekwencje jest system operacyjny. Dla większości osób rozmyślanie nad wyborem w tej kwestii może wydawać się zbędne a jedyną właściwą opcją pozostawać będzie

      Jeśli jesteśmy zdeterminowani i nie damy się odwieść od tej myśli polecamy zakup systemu Windows w wersji OEM, czyli wraz ze sprzętem po znacznie niższej cenie. Jeśli jednak chcemy posiadać pełno-wartościowy acz bezpłatny system warto pomyśleć o Linuxie (jeden z flagowych produktów twórców wolnego oprogramowania). Ten system operacyjny stworzony na początku lat dziewięćdziesiątych przez fińskiego programistę Linusa Torvaldsa (twórcę jądra systemu) stanowi obecnie niemałą konkurencję dla oprogramowania z Redmond. Oczywiście wybierając takie rozwiązanie uzyskujemy dodatkowe możliwości personalizacji naszego systemu. Obecnie ukazują się jego różne dystrybucje. Szczególnie pragniemy polecić tę dostosowaną do prowadzenia księgowości o nazwie Left Hand. Jest to kompletny system operacyjny przeznaczony do zastosowań w księgowości i prowadzeniu firmy. Cena nośników wraz z systemem oraz czasopismem, w którym krok po kroku opisana jest instalacja to około czterdzieści złotych. W porównaniu z produktami Microsoftu to duża różnica. Zaznaczyć tez należy, iż razem z instalacją systemu dołączone są programy biurowe(Open Office, K Office), które z powodzeniem mogą zastąpić podstawową wersję pakietu Office. Na próżno szukać w tym jakiegoś haczyku czy pułapki, są to po prostu programy na licencji GPL, które nie tylko same w sobie są bezpłatne, ale istnieje także możliwość zmieniania ich w kierunku własnych potrzeb dzięki dołączonym kodom źródłowym.

     Posiadając w firmie sprawnie działającego informatyka w krótkim czasie możemy stać się posiadaczami w pełni zoptymalizowanej wersji systemu wraz z aplikacjami biurowymi i innymi narzędziami, za które nie zapłacimy dosłownie nic (jeśli nie chcemy kupować dystrybucji można ją ściągnąć z Internetu). Kolejnym plusem jest też możliwość bezpłatnych aktualizacji przez Internet, dzięki nim możliwe jest dokonanie bezpłatnej migracji systemu na nowszą wersję. Najważniejszy krok w tej drodze to podjęcie właściwej decyzji. Polecam instalację tego systemu na własnym domowym komputerze(może koegzystować z Windowsem) i zapoznanie się z tym prostym w obsłudze a jednocześnie bardzo wydajnym produktem.

      Jeżeli jeszcze Państwa nie przekonaliśmy to wspomnijmy, że po instalacji Linuxa nie będą nam już straszne wirusy, programy typu koń trojański czy złośliwe skrypty makr, które dostosowane są jedynie do działania w systemie Windows. Sam używałem już kilku dystrybucji tego wynalazku i zdecydowanie potwierdzam, że jego niezawodność jak i inne aspekty działania takie jak mobilność czy kompatybilność z Windows nie pozostawią cienia wątpliwości. Szczególnie w ostatnim czasie zauważyłem tendencję, która wskazuje, że wielkie korporacje programistyczne dostrzegają Linuxa i oferują własne produkty także dla tego systemu(Borland, Wolfram Research). Wystarczy teraz dokonać prostego rachunku jak wiele uda nam się zaoszczędzić? Dodajmy do siebie koszt systemu operacyjnego Windows, pakietu biurowego Office, programu antywirusowego i innych niezbędnych narzędzi, jeśli zsumujemy to z kosztami aktualizacji i wsparcia technicznego możemy się spodziewać niebagatelnych sum.

      Nawet, jeśli nasza firma nie posiada informatyka na pewno sami poradzimy sobie z instalacją i obsługą tego systemu, do której wystarczy powierzchowna znajomość z produktami firmy Microsoft. Jeżeli ktoś z Państwa otoczenia korzystał już z tych rozwiązań polecam konsultację. Czasami opinia osoby autorytatywnej może znacznie ułatwić podjęcie słusznej decyzji.

     Myśląc nad zmianą naszego podejścia do często mechanicznej czynności zakupu aplikacji dla naszej warto zadać sobie pytanie czy istnieje sens płacenia za coś, co można mieć za darmo?


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Podlaskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Podlaskie

    Newsletter