Funkcje biznes planu

Funkcje biznes planu
    Biznes plany są przeznaczone do realizacji zewnętrznych oraz wewnętrznych potrzeb. Istnieją po to by spełniać ściśle określone funkcje. Ich opracowanie bywa nierzadko bardzo kosztowne, dlatego też informacje zawarte w tego rodzaju projektach muszą charakteryzować się wysokim stopniem użyteczności dla danego przedsiębiorstwa, a jego elementy - dotyczące prognoz, prezentujące wnioski, czy też wyznaczające strategię - muszą znajdować realne zastosowanie w wielu dziedzinach sumarycznie - i w aspekcie globalnym - reprezentowanych przez sferę aktywności rynkowej danego podmiotu.

    Najbardziej rozpowszechnionym powodem tworzenia biznes planów na potrzeby zewnętrzne jest próba zdobycia kapitału, bez którego jak wiadomo trudno zrobić cokolwiek. Szczególnie nowo powstające firmy muszą opierać się na dobrze udokumentowanych i regularnie aktualizowanych biznes planach.

    Szczególnie istotne są dwie kwestie:
1.
Przekazanie potencjalnemu inwestorowi realistycznej oceny szans i możliwości danego przedsięwzięcia oraz ryzyka związanego z udostępnieniem kapitału;

2.
Zapewnienie pracownikom odpowiedzialnym za realizację projektu dokładnego planu całej operacji.


    Biznes plan jest uważany za podstawowe narzędzie pozyskiwania środków na finansowanie przedsięwzięć
od nowych inwestorów czy pożyczkodawców. Partnerzy chcą być pewni, że autorzy planu dokładnie przemyśleli przedstawiony program. Chcą być przekonani, że przedsiębiorstwo dysponuje odpowiednimi obliczeniami, analizami, że dostrzega ono szansę rozwoju, jest zdolne do jej wykorzystania i rozwiązywania pojawiających się problemów. Musi on być przygotowany profesjonalnie, aby stanowił dowód kompetencji i profesjonalizmu firmy, wzbudzał wobec niej zaufanie oraz dawał realne szanse uzyskania dużego zwrotu z inwestycji dla potencjalnych inwestorów i/lub partnerów.


    Druga, wewnętrzna funkcja biznes planu, polega na przyjęciu strategii rozwoju dla przedsiębiorstwa i napisaniu swego rodzaju przewodnika z informacjami o tym jak ma funkcjonować firma przez następne trzy, pięć albo więcej lat. Biznes plan pełni w tym przypadku funkcję planu operacyjnego, narzędzia pracy przedstawiającego perspektywiczne i odcinkowe cele firmy z określeniem zadań, oraz środków niezbędnych do ich realizacji. Odpowiednimi częściami planu mogą posługiwać się właściwe kompetencyjnie wydziały, osoby odpowiedzialne za konkretne dziedziny działalności firmy.


    Niektóre biznes plany starają się łączyć harmonijnie obydwie w/w funkcje i stają się przez to bardziej uniwersalne, wiarygodne i - przede wszystkim - użyteczne. Inne natomiast koncentrują się głównie na jednej z nich, co jednak nie oznacza, iż są mniej przekonujące, profesjonalne czy też wartościowe. Istnieją również specjalne biznes plany, koncentrujące się na wyspecjalizowanych obszarach, służące np.: określaniu chłonności dotychczasowych lub nowo powstających rynków, sposobów ich pozyskiwania dla tradycyjnych bądź nowych produktów lub usług oraz dotyczące analizy projektów rozwojowych pod kątem finansowej opłacalności całej inwestycji.


wróć do kategorii... Autor: Gracjan Czak

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Mazowieckie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Mazowieckie

    Newsletter