Kategoria:
Rozsądni przedsiębiorcy nie pozwalają na to, by ich pieniądze leżały w skarpecie. Coraz popularniejsze stają się funduszowe formy oszczędzania. Obok funduszy inwestycyjnych, oszczędzający mogą skorzystać także z UFK, czyli Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych.
Oferta firm ubezpieczeniowych dotycząca UFK jest bardzo szeroka. Proponują one różnego rodzaju fundusze, charakteryzujące się zróżnicowanym poziomem ryzyka. Tych, którzy chcą się dowiedzieć, na czym polega inwestowanie w fundusze ubezpieczeniowe, zapraszamy do dalszej lektury artykułu.
Co to takiego UFK?
UFK, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy łączy w sobie polisę ubezpieczeniową na życie i inwestowanie w TFI, czyli fundusze inwestycyjne. Inaczej nazywany jest także unit-linkiem. Ponieważ inwestowanie w TFI wiąże się z kosztami, a dokładnie koniecznością zapłaty tzw. podatku Belki, który wynosi 19 % od zysków kapitałowych, na rynku pojawiły się UFK. Istnieją już od kilku lat i stają się popularniejsze. Fundusze ubezpieczeniowe są zarządzane przez firmy ubezpieczeniowe i odraczają zapłatę wspomnianego podatku.
Rodzaje funduszy, w które inwestują towarzystwa ubezpieczeniowe:
- Fundusze akcji,
- Fundusze mieszane,
- Fundusze dłużne, obecnie najpopularniejsze,
- Fundusze zrównoważone, czyli stabilnego wzrostu,
- Fundusze gwarantowane, których liczba jest najmniejsza,
- Fundusze pieniężne i gotówkowe,
- Fundusze akcji zagranicznych,
- Fundusze zagraniczne mieszane.
Jak działa UFK?
Ubezpieczony posiadający polisę w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym wpłaca składkę na konto, które udostępnia dla niego ubezpieczyciel. Następnie towarzystwo zarządzające funduszem inwestuje wpłacone pieniądze w szereg funduszy inwestycyjnych, które posiada w swojej bazie. Jako, że inwestycje są zwykle pomyślane jako długoterminowe, to na okres ich trwania odraczany jest powyższy podatek dochodowy, który uiszcza się dopiero z chwilą wypłaty świadczenia z ubezpieczenia.
Czy inwestycje w ramach UFK są bezpieczne?
Świadczenie z ubezpieczenia jest gwarantowane do sumy określonej w umowie ubezpieczenia, więc ewentualne straty w wyniku inwestowania, zostają w ten sposób zabezpieczone.
Czy w ramach UFK można inwestować w zagraniczne fundusze?
Tak, niektóre towarzystwa posiadają dostęp do funduszy zagranicznych, np. w Londynie.
Jak wybrać dobry fundusz?
Zanim wybierzemy UFK, warto przeglądnąć bieżące rankingi, które są prowadzone przez analityków finansowych i publikowane na portalach dla inwestorów. Analizy zazwyczaj są kwartalne i przedstawiają wyniki wszystkich, działających na rynku towarzystw ubezpieczeniowych, a także funduszy, w które te pierwsze inwestują.
Czym różni się UFK od funduszy inwestycyjnych?
Oprócz wspomnianej wyżej kwestii podatku, istnieje jeszcze jedna zasadnicza różnica między funduszami inwestycyjnymi a ubezpieczeniowymi. Chodzi tu o odpowiedzialność, jaką w przypadku inwestowania w fundusze inwestycyjne bierze na siebie przedsiębiorca, a która w przypadku UFK przechodzi na zarządzającego, czyli wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe.
Zalety i wady kapitałowych funduszy ubezpieczeniowych.
Podsumowując, należy zauważyć, że UFK przynoszą wiele korzyści inwestującym, ale wiążą się także z podwyższonymi kosztami. Wśród analityków trwa dyskusja na temat wyższości funduszy inwestycyjnych nad ubezpieczeniowymi i odwrotnie. Warto jednak wskazać na zalety, których UFK nie można odmówić. Są to:
- Szersza oferta funduszy inwestycyjnych do wyboru w ramach UFK, zamiast jednego w ramach tradycyjnego inwestowania w TFI,
- Posiadanie ubezpieczenia na życie,
- Istnienie Parasola Funduszy.
Co to jest Parasol Funduszy?
Parasol Funduszy umożliwia inwestowanie w różne TFI i przenoszenie kapitału między nimi z ominięciem podatku od zysków kapitałowych.
Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po
Czytaj więcej...
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.