Wybierz sam swój OFE

Wybierz sam swój OFE

    Nie daj się wylosować - straszą reklamy OFE, a agenci namawiają coraz młodsze osoby do wybierania funduszy. To, czy i jaki fundusz emerytalny wybierzemy, wpłynie w przyszłości na wysokość naszej emerytury. Aby uniknąć sytuacji, w której ZUS zdecyduje za nas, warto przyjrzeć się dokładniej warunkom, jakie proponują poszczególne OFE.

    Mimo że w mediach słyszy się coraz więcej o konieczności zapisania się do wybranego funduszu emerytalnego, to nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega jego działalność. O tym, kto powinien przystąpić do funduszu, a także jak to zrobić, by w przyszłości nie żałować, piszemy w dalszych częściach artykułu.

    Czym jest OFE?

    OFE to skrót od Otwartego Funduszu Emerytalnego. Jest on także nazywany II filarem lub, w skrócie, funduszem emerytalnym. OFE stanowi część nowego systemu emerytalnego wprowadzonego w latach 1998/1999. Jest składnikiem trójfilarowego systemu, który w przyszłości stanie się kasą, z której zostanie nam wypłacona emerytura. Obecnie system emerytalny jest zbudowany w następujący sposób:

        I filar, który stanowią obowiązkowe składki do ZUS,
        II filar, czyli wybierane przez nas OFE,
        III filar, który obejmuje wszystkie inne sposoby odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę.

    Dwa pierwsze filary są obowiązkowe, III natomiast zależny od naszej woli.

    Jak działa OFE?

    OFE gromadzi składki, które są wpłacane na jego konto przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń społecznych co miesiąc odprowadza do niego część składki na ubezpieczenie społeczne, którą otrzymuje od pracodawców. Uczestnik OFE nie dokonuje samodzielnie wpłat, ponieważ robi to za niego ZUS. Fundusz emerytalny stara się tak inwestować otrzymane środki, aby w zgromadzić jak największą kwotę na poczet przyszłej emerytury jego uczestnika.

    Kto musi przystąpić do funduszu?

    Osoby, które obowiązkowo wybierają fundusz emerytalny to wszyscy, którzy urodzili się po 31.12.1968 roku. Przepis dotyczy tych, za których odprowadzane są składki do ZUS-u w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, stażu lub pozarolniczej działalności gospodarczej.W trzech pierwszych przypadkach składki do ZUS-u wpłaca pracodawca, natomiast prowadzący działalność robią to samodzielnie. Wszyscy, którzy nie wybiorą OFE, a są do tego zobowiązani, przymusowo wezmą udział w losowaniu. Wyjątkiem są tutaj uczniowie i studenci poniżej 26 roku życia, którzy pracują na umowę zlecenie lub o dzieło. Oni nie są zobligowani do wyboru funduszu.

    Na czym polega losowanie?

    Za osoby, które nie wybrały swojego OFE, zdecyduje w drodze losowania Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W wyniku losowania zostaną one przydzielone do odpowiedniego funduszu. Nie wybierając samodzielnie OFE, narażamy się na przypadkowe przyporządkowanie do funduszu o słabszej pozycji na rynku. Jest to spowodowane faktem, że trzy największe fundusze są automatycznie wyłączane z losowania.

    Kiedy odbywają się losowania?

    Aby uniknąć losowania, powinno się dopełnić ustawowego terminu 7 dni i przed upłynięciem tego czasu od dnia rozpoczęcia pracy, powinno się wybrać swoje OFE. Siedmiodniowy termin nie jest jednak ostatecznym, ponieważ losowania odbywają się dwa razy do roku i wystarczy, że wybierzemy fundusz przed terminem losowania. Losowania odbywają się w styczniu i lipcu.

    Jak zapisać się do OFE?

    Aby zapisać się do funduszu, nie trzeba ruszać się z domu. Można telefonicznie skontaktować się z przedstawicielem wybranego OFE lub wypełnić formularz w Internecie, poprzez aplikację on-line. Fundusz nie powinien pobierać od Ciebie żadnych opłat za przystąpienie.

    Czym się kierować przy wyborze OFE?

    Zanim wybierzemy konkretny fundusz, warto przeglądnąć rankingi zamieszczone na portalach finansowych. Oprócz tego należy kierować się:
        - Wynikiem inwestycyjnym funduszu wypracowanym w poprzednim roku
        - Średnią wartością rachunku,
        - Stabilnością inwestowania,
        - Doświadczeniem na rynku finansowym,
        - Liczbą członków funduszu

    Czy można zmienić OFE i jak to zrobić?

    OFE można zmienić. Koszt zmiany jest uzależniony od tego, jak długo uczestniczymy w funduszu. Dla osób, które są członkami OFE ponad dwa lata, zmiana jest bezpłatna, natomiast krótsze członkostwo pociąga za sobą konieczność dokonania opłaty wynoszącej około 160 zł w pierwszym roku uczestnictwa i 80 zł w drugim. Zmiana funduszu nie jest kłopotliwa i polega na dokonaniu podobnych czynności, jak przy zapisywaniu. Wyjątkiem jest jedynie podanie informacji, że chodzi o zmianę, a agent zajmie się jej dokonaniem. Pieniądze ze starego funduszu zostaną wówczas przelane na nasze konto w nowym OFE.


wróć do kategorii... Autor: Gracjan Czak

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Newsletter