Poradnik w co warto inwestować - część 1.

Poradnik w co warto inwestować - część 1.

      Artykuł niniejszy stanowi niejako kontynuację naszego cyklu poświęconego funduszom inwestycyjnym będąc jednocześnie podzielonym na części poradnikiem dla przyszłych inwestorów. Jeżeli zatem zastanawiasz się co zrobić ze swoimi pieniędzmi, w czterech kolejnych częściach zamieszczonych na naszej stronie znajdziesz konkretne, a przede wszystkim obiektywne podpowiedzi. Postaramy się, by język poradnika był przejrzysty i prosty, a przez to zrozumiały nawet dla początkujących. W zrozumieniu poruszanych kwestii pomogą z pewnością liczne i klarowne przykłady.


      Jakie zyski można wygenerować korzystając z usług finansowych, którymi tak często kuszą nas w środkach masowego przekazu banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne? A może lepiej trzymać pieniądze w domu, w łóżku lub przysłowiowej "skarpecie"? Te pytania zadaje sobie pewnie każdy z nas. Rynek finansowy zasypuje nas mnogością produktów, wśród których coraz trudniej się poruszać i rozeznać. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że w banku czy innych instytucjach finansowych oferujących podobne usługi nie uzyskamy obiektywnych odpowiedzi. Nasz poradnik służy pomocą w tej kwestii. Porównajmy najpowszechniejsze produkty inwestycyjne dostępne na naszym rynku. Za produkt taki nie uznajemy rzecz jasna bielizny, gdyż każdy wie, że pieniądze trzymane w domu regularnie tracą na wartości w związku z inflacją, a także są narażone na inne, niekoniecznie ekonomiczne niebezpieczeństwa (np. mole).


 

Lokata bankowa


     Gwarantuje pewny, określony już w dniu podpisania umowy zysk. Jest on podawany jako procent włożonej sumy, przy czym bez względu na długość trwania lokaty procent zysku podawany jest zazwyczaj w okresie rocznym. Praktycznie każdy bank działający na naszym rynku ma w swojej ofercie lokaty. Generalnie lokaty dzielą się na:

a) lokaty o stałym oprocentowaniu - zgodnie z nazwą w każdym miesiącu posiadania lokaty pieniędzy przybywa o stały ich procent;

b) lokaty o progresywnym oprocentowaniu - na tych lokatach oprocentowanie zmienia się i rośnie z każdym następnym miesiącem posiadania lokaty.


      Lokaty o stałym oprocentowaniu w ofertach banków mają ustalone na poziomie ok. 6-6,5% w okresie rocznym. W dłuższym, np. dwuletnim okresie, może być większe (nawet 8%), jednak dzieląc przez liczbę miesięcy, przez które pieniądze pracują i tak nie przekroczy oprocentowania w skali roku. Bankom najzwyczajniej nie opłaca się oferować wyższego oprocentowania lokat.


      Lokaty o progresywnym oprocentowaniu mają wyższe, ok. 10%. Wydawałoby się więc, że są bardziej opłacalne. W tym przypadku należy również uważać, gdyż reklamowane 10% jest zazwyczaj tylko w ostatnim miesiącu lokaty. Zaczyna się zaś od dużo niższego i do ostatniego miesiąca rośnie bardzo powoli. Zazwyczaj różnica między oprocentowaniem z przedostatniego miesiąca lokaty, a tym z ostatniego wynosi kilka procent. Uśredniając osiągniemy wynik podobny do lokaty rocznej, czyli ok. 6%.

 

Przykład:
Lokata dwuletnia na 8% daje zysk miesięczny 0,(3)% (8/24=0,(3)). Natomiast lokata roczna na, wydawałoby się mniej, bo 6% daje miesięczny zysk 0,5% (6/12=0,5). Lokata progresywna roczna na 10% da nam w tym czasie zysk ok. 0,54% (średnioroczne oprocentowanie w przypadku lokaty progresywnej wyniesie ok. 6,5%; 6,5/12=0,54).

      Oprocentowanie lokat zróżnicowane jest w zależności od długości umowy i wpłaconej kwoty. Bank będzie miał tym większe korzyści im większą kwotę klient włoży na lokatę i im dłuższy czas na jaki umowa będzie zawarta. Może zagwarantować większy procent zysków, gdyż sam zarobi na takiej lokacie dużo więcej. Zerwanie umowy przed określonym w umowie terminem powoduje skasowanie lub znaczące ograniczenie wypracowanych zysków. W najgorszym przypadku dostaniemy tyle ile wpłaciliśmy minus poniesione opłaty związane z prowadzeniem lokaty.


      Trzeba pamiętać też o „kosztach zewnętrznych" lokaty, oderwanych od opłat bankowych. Do kosztów tych zaliczymy przede wszystkim tzw. „podatek Belki", czyli podatek 19% od przychodów na rachunkach kapitałowych oraz inflację, czyli realny spadek wartości pieniądza (obecnie 4,8%).


     Na koniec tematu bezpieczeństwo lokaty jako inwestycji. W wypadku śmierci posiadacza lokaty pieniądze zgromadzone wchodzą w skład masy spadkowej i podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn, a więc w razie nieszczęścia oszczędzana kwota jest dodatkowo pomniejszana. Środki na lokacie mogą również stać się przedmiotem zajęcia komorniczego.


      Podsumowując lokata daje nam pewność kwoty, którą będziemy mieć po zakończeniu umowy bez względu na koniunkturę na rynku, co ułatwia bez wątpienia planowanie. Mankamentem lokaty jest jej niskie oprocentowanie w stosunku do kosztów, co powoduje, że realny zysk z lokaty jest minimalny lub po prostu pozwala ona, by posiadane środki zachowały swą realną wartość nabywczą mimo inflacji.


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm - Wielkopolskie

      Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej pomocy inwestycyjnej

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm - Wielkopolskie

    Newsletter