Poradnik w co warto inwestować - część 2.
Dziś zajmiemy się Fundusza inwestycyjnymi. Informacje o tym, czym jest fundusz znajdują się już na naszej stronie w dziale fundusze inwestycyjne. Przypominamy tylko, że pieniądze wpłacane do funduszu nie są inwestowane bezpośrednio. Uczestnik wykupuje za nie tzw. jednostki uczestnictwa. Zmiana wartości tych jednostek w stosunku do ceny, po której je nabyliśmy, oznacza nasz zysk bądź stratę.
Przykład:
Przysłowiowy pan Kowalski zainwestował w fundusze 100zł. Kupił za nie 10 jednostek uczestnictwa, gdyż w dniu inwestowania wartość jednej jednostki uczestnictwa wynosiła 10zł. Po miesiącu okazało się, że w wyniku trafnych decyzji osób zarządzających wartość jednostek uczestnictwa podniosła się o +10%. Każda jednostka w posiadaniu pana Kowalskiego kosztuje już 11zł. Sprzedając wszystkie swoje jednostki pan Kowalski otrzyma 110zł. Natomiast, gdyby pan Kowalski po miesiącu, widząc zyski funduszu, chciał dokupić sobie jeszcze kilka jednostek, to za 100zł kupi ich już nie 10, tylko 9 (9x11zł).
Zysk funduszu zależy od jego rodzaju, zarządzających nim osób, kondycji rynku. Są różne rodzaje funduszy od inwestujących agresywnie w akcje, przez pośrednie, po inwestujące bezpiecznie w obligacje. Rodzaje funduszy zostaną dokładniej opisane w kolejnych artykułach.
Największy zysk są w stanie wygenerować fundusze inwestujące w akcje. Powiązane one są jednakże z największym ryzykiem inwestycji ze względu na wahania na giełdach, wzrosty i spadki cen akcji. Od umiejętności zarządzających polityką inwestycyjną funduszu zależy to, z jakim skutkiem będą umieli wykorzystać możliwości, które daje giełda. Doświadczenie tych osób jest najlepszą gwarancją naszych zysków. Fundusze bezpieczne generują mniejszy zysk, nie jest on za to obarczony takim ryzykiem niepewności jak w przypadku funduszy agresywnych. Inwestują w obligacje, których cena wykupu znana jest już w chwili kupna. Trzeba pamiętać też o tym, że im dłuższy okres inwestowania w fundusze, tym większy będzie uśredniony, roczny procentowy zysk.
Jakie zatem są procentowe zyski środków zgromadzonych na funduszu? Biorąc średnią ze wszystkich rodzajów funduszy śmiało możemy założyć zysk roczny 12%. W trakcie hossy zyski funduszy sięgają nawet kilkudziesięciu procent rocznie, z kolei w przypadku załamania na giełdzie fundusz generuje straty. „Koszty" w przypadku funduszy będą takie same jak w przypadku lokaty, czyli: inflacja, podatek Belki, koszty związane ze śmiercią posiadacza jednostek funduszu. Środki gromadzone na rachunku funduszu tak jak i w przypadku lokaty również mogą stać się przedmiotem zajęcia komorniczego. Dochodzą do tego także stosunkowo wysokie koszty zarządzania zależne procentowo od zysku rocznego uzyskanego przez fundusz (im większa kwota zysku wypracowana przez fundusz, tym większa opłata za zarządzanie) oraz opłaty: administracyjna, za wejście i wyjście z inwestycji.
Przykład:
Pan Kowalski postanowił zainwestować w jeden fundusz uiścił więc początkową opłatę wstępną. Usatysfakcjonowany swoimi zyskami postanowił zmienić fundusz na inny. W takim przypadku musi zapłacić za opuszczenie dotychczasowego funduszu, a później opłatę za wejście do wybranego, nowego funduszu.
Podsumowując, na funduszu możemy dużo zyskać przy jednoczesnych wysokich kosztach inwestycji.
wróć do kategorii...
Autor: redakcja BudujemyFirme.pl
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.