Poradnik w co warto inwestować - część 4.

Poradnik w co warto inwestować - część 4.
Kontynuujemy wątek z trzeciej części artykułu "Poradnik w co warto inwestować". Dziś zajmiemy sie funduszami inwestycyjnymi.

Supermarket funduszy inwestycyjnych.

     Produkt inwestycyjny, długoterminowy, z wymaganą minimalną kwotą wpłaty, łączący wszystkie najlepsze cechy produktów finansowych dostępnych na rynku. Oferuje zysk w wysokości funduszy inwestycyjnych, zaś zapisanie w formie ubezpieczenia na życie pozwala na eliminację największych obciążeń, tak jak ma się to w przypadku produktów łączonych.

     Supermarket pozwala na inwestycję w określoną liczbę dowolnie wybranych funduszy z dostępnego pakietu. Generalnie jest tak, że w produkcie tego typu klient ma dostęp do kilkudziesięciu funduszy inwestujących w giełdach i papierach dłużnych na całym świecie. Z nich musi wybrać określoną ich liczbę (zazwyczaj nie więcej niż 10 różnych funduszy na raz), w które mają być zainwestowane jego pieniądze. Rozłożenie pieniędzy w różnych funduszach gwarantuje mniejsze ryzyko strat, a większe prawdopodobieństwo zysków. Nawet gdy jeden bądź kilka funduszy przyniesie straty, to jest duże prawdopodobieństwo, że pozostałe odrobią to z nawiązką.

Przykład:
Pan Kowalski zainwestował w supermarket 100zł, które podzielił na 5 różnych funduszy po 20zł na każdy. Po miesiącu okazało się, że jednostki funduszu A straciły na wartości 10%, funduszu B nie zmieniły swojej wartości, funduszu C wzrosły o 10%, funduszu D wzrosły także o 10%, a funduszu E wzrosły o 5%. Znaczy to, że wszystkie jednostki pana Kowalskiego po miesiącu są warte 103zł (A 20-10%=18; B 20; C 20+10%=22; D 20+10%=22; E 20+5%=21; A+B+C+D+E=103).

      W pakietach dostępne są różne fundusze, od inwestujących agresywnie po bezpieczne. Klient może zarządzać swoją inwestycją sam poprzez wygodne narzędzia służące do tego celu, może także zlecić ten obowiązek specjalistycznej firmie. Zyski supermarketu funduszy inwestycyjnych będą podobne jak średnia zysków funduszy, czyli 12%.


      Co się tyczy kosztów, z podatkiem Belki sytuacja ma się podobnie jak w produktach łączonych. Zapłata podatku może zostać odłożona na koniec inwestycji, czyli w przypadku kontynuowania polisy do śmierci ubezpieczonego, a potem przez jego spadkobierców można nie dopuścić nigdy do jej uiszczenia. Tak samo jak w przypadku produktów łączonych środki nie podlegają prawu spadkowemu, ani zajęciu ich przez komornika, chyba że na poczet zaległości alimentacyjnych. Nie poniesiemy też opłat za wejście i wyjście z funduszu, gdybyśmy chcieli dokonać konwersji naszych środków z jednego funduszu na drugi wewnątrz dostępnego pakietu. Związana z tym jest za to opłata za abonament, czyli udział w supermarkecie. Jest ona jednak zdecydowanie niższa niż opłaty ponoszone przy inwestowaniu w pojedyncze fundusze. Samodzielne zarządzanie swoimi środkami jest bezpłatne. Jeżeli zaś klient zdecyduje się powierzyć podejmowanie decyzji o alokacji finansów ekspertom musi w takim wypadku za to zapłacić. Opłata jest wyrażona procentowo, a jej wysokość jest uzależniona od rocznego zysku wypracowanego przez środki klienta. Poniesione koszty dają jednocześnie gwarancję efektywnego zarządzania pieniędzmi przez specjalistyczne firmy, gdyż im większe zyski wypracuje dla klienta firma, tym większe sama będzie mieć z tego korzyści. Jako, że umowa spisana jest w formie polisy ubezpieczeniowej występuje też symboliczna opłata za ryzyko plus standardowa opłata administracyjna występująca tak jak i w innych produktach dostępnych na rynku. Nie uciekniemy również od inflacji.

     Supermarket jest jedną z najlepszych form inwestycji, gdyż przy niskich kosztach gwarantuje stosunkowo wysokie zyski oraz daje klientowi dużą elastyczność i duży wybór dotyczący inwestycji. Wadą produktu jest długi czas inwestycji, od 10 do nawet 30 lat, a zerwanie umowy w trakcie trwania nie jest dowolne. Poniesiemy wówczas koszty za wyjście z inwestycji, które, w zależności od roku rezygnacji z umowy, mogą pochłonąć nie tylko cały nasz zysk, ale nawet część wpłaconej kwoty.

Przykład:
Pan Kowalski mając z supermarketem funduszy umowę 30-letnią postanowił zrezygnować z niej po 10 latach. Okazało się, że dostanie 75% środków (wpłaty własne plus zyski) zgromadzonych na swoim rachunku. Nie musi to przecież oznaczać, że stracił (przy zyskach 35% już minimalnie wyjdzie na plus). Jednak pod wpływem tej wiadomości pan Kowalski odłożył decyzję o swojej rezygnacji z supermarketu o 5 lat. Po 15 latach dostanie już 80% stanu swojego rachunku.

     Takie ograniczenie ma służyć przede wszystkim ochronie finansów klienta, by miały one jak najdłuższy czas na wypracowanie jak najlepszego wyniku. Poza tym niewiele osób wypełniłoby umowę do końca czasu jej trwania, a to byłoby też nieopłacalne dla firm oferujących ten rodzaj usług. Zarabiają one na takim produkcie dopiero w kolejnych latach (np. po pięciu latach) inwestowania przez klienta.


      Długi czas inwestycji eliminuje z kręgu klientów osoby starsze. Firmy skracają maksymalny czas trwania ich inwestycji lub nawet odmawiają zawarcia z nimi umowy. Kolejną wadą jest minimalna kwota inwestycji zarówno w formie zadeklarowanych wpłat miesięcznych (od kilkuset złotych) jak i jednorazowych (od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych). Powoduje to, że produkt ten nie jest dla wszystkich. Ubogiej części społeczeństwa na pewno nie będzie na niego stać, gdyż nie będą w stanie wpłacać co miesiąc wysokiej jak na ich warunki składki.

      Z kwotą wpłaty związane jest jeszcze jedno ograniczenie. Regularne wpłaty muszą trwać w tego typu produktach co najmniej kilka lat. Wiąże się to z posiadaniem stabilnej sytuacji materialnej lub stabilnych warunków zatrudnienia. W dzisiejszych dynamicznych czasach, zwłaszcza ten drugi warunek, może stanowić problem dla części klientów.

wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Małopolskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Małopolskie

    Newsletter