Pierwszy krok

Pierwszy krok

      „Najtrudniejszy pierwszy krok..." śpiewała niegdyś Anna Jantar. Miała w tym sporo racji. Tak jak dziecko rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem z obawą upadku, tak i dorośli, rozpoczynając nowy rozdział w życiu stawiają kroki ostrożnie, jakby stąpali po cienkim lodzie. To prawo tyczy się także Giełdy. Kiedy zapoznamy się z elementarnymi jej zasadami, przychodzi czas na rozpoczęcie z nią bliższej znajomości.

      Znając już podstawową terminologię i decydując się na granie na ryku papierów wartościowych, konieczne jest zapisanie się na akcje w wyznaczonym w prospekcie emisyjnym, miejscu, w celu zainwestowania w akcje. Następnym etapem jest założenie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim, po to, aby móc prowadzić operacje giełdowe. Nie jest konieczne osobiste przybycie do biura, konto może zostać założone za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub Internetu. Jeśli zdecydujemy się na wariant wirtualny będziemy mogli za pomocą komputera zarządzać swoim rachunkiem, zlecać handel i kontaktować się z maklerami. Na rachunek inwestycyjny składa się rachunek papierów wartościowych i rachunek pieniężny. Oczywiście uruchomienie go, wiąże się z wpłatą pieniędzy, dzięki którym możliwe jest zlecanie sprzedaży bądź zakupu papierów wartościowych.

      Jak łatwo wywnioskować, zlecenia giełdowe mogą być składane wyłącznie przez biuro maklerskie, które prowadzi rachunek klienta. Oczywiście jest to usługa płatna, w postaci prowizji od każdej, zawartej transakcji. Jest ona płacona przez obie strony interesu- kupującego i sprzedającego. Dzięki temu maklerzy mogą zarobić na ewentualne leczenie psychologiczne w razie krachu na Giełdzie- ci ludzie, naprawdę muszą się charakteryzować mocnymi nerwami. Jak jednak wiadomo, są tylko ludźmi i czasem oni też się załamują...nie tylko Giełda.

      Odchodząc już od czarnego humoru, należy pamiętać iż, mimo tego, że zlecenia prowadzi biuro maklerskie, to klient odpowiada za jego kształt. Dlatego, zarówno kupno, jak i sprzedaż musi być dokładnie określone. Zlecenie ich dotyczące, powinno zawierać informacje o:

- dacie złożenia

- jego rodzaju (kupno lub sprzedaż)

- dane o sobie składającej zlecenie

- dokładną nazwę papieru wartościowego, którego ma dotyczyć zlecenie

- termin ważności

- dodatkowe warunki wykonania zlecenia

      Posiadając wiedzę jak złożyć zlecenie, czas poznać jego rodzaje:

- zlecenia po cenie rynkowej
(PCR)- możne je złożyć w fazie notować ciągłych, w momencie jego złożenia musi też funkcjonować przynajmniej jedno zlecenie przeciwstawne, jeśli go nie ma, nasze zlecenie zostaje anulowane przez Giełdę. Jest to czynnik ważny, z tego powodu, że realizacja następuje po najkorzystniejszym kursie właśnie zlecenia przeciwstawnego.
- zlecenia po cenie rynkowej na otwarcie (PCRO)- można je złożyć w fazie otwarcia, na zamknięcie i w trakcie rozważań w systemie notowań ciągłych, a także na otwarcie w systemie kursu jednolitego. Jego realizacja następuje po kursie, takiego jak na otwarciu, zamknięciu, bądź po kursie równoważenia notowań ciągłych lub po kursie fixingowym, jeśli idzie o notowania jednolite.
- zlecenia z warunkiem minimalnej wielkości wykonania
(Wmin)- można je składać tylko w czasie trwania notowań ciągłych. Warunek minimalnej wielkości wykonania jest po to, by określić, w jakim stopniu zlecenie ma być zrealizowane (to taki plan minimum dla danego zlecenia).

- zlecenia z warunkiem wielkości ujawnianej
(WUJ)- zlecenie zostaje złożone w dowolnej fazie notowań, oprócz fazy interwencji. Nazwa tego zlecenia znaczy, iż w arkuszu zleceń będzie uwidoczniona wyłącznie część zlecenia, natomiast druga będzie ujawniona po zrealizowaniu tej pierwszej (tak jak jajo- niespodzianka. Najpierw trzeba skonsumować czekoladę, aby wiedzieć co jest jego drugą częścią). Taki manewr pozwala na zakup lub sprzedaż większej ilości akcji, bez pokazywania tego faktu rynkowi.

- zlecenia z limitem aktywacji
(LimAkt)- składa się je w dowolnej fazie notowań, oprócz fazy interwencji i dogrywki. Polega ono na tym, iż to zlecenie ujawni się w arkuszu zleceń, w momencie gdy kurs ostatniej transakcji osiągnie poziom limitu aktywacji. Będzie ono „oczekiwać" kiedy może wyjść z ukrycia, a wtedy będzie realizowane według wyznaczonego limitu. Zostają określone dwa rodzaje limitów: aktywacji oraz realizacji zlecenia
.
- zlecenia z oznaczeniem ważności do końca sesji
(DZIE??)- ma ono wyznaczoną datę ważności, w związku z tym można je porównać do artykułów spożywczych- też mają termin ważności.
-
zlecenie z oznaczeniem ważności do pierwszego wykonania(WiN).
- zlecenie z oznaczeniem ważności wykonaj lub anuluj (WuA).


      Ważne jest także poczucie bezpieczeństwa na Giełdzie. Nad jej prawidłowym przebiegiem czuwa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Obejmuje ona pieczę nad, zgodnym z prawem, obrotem papierami wartościowymi oraz działalnością biur maklerskich, spółek handlowych itp. Krótko mówiąc, dba o to, aby Giełda chodziła jak w zegarku. Dba również o to, by informacje o proponowanych inwestycjach, dotyczących obrotów publicznych, trafiały do środków masowego przekazu (radio, telewizja). Czyni to w celu upowszechnienia dostępności do Giełdy. Daje to poczucie sprawiedliwości, gdzie nawet najdrobniejsi inwestorzy i ich poczynania giełdowe, są traktowani na równi z wielkimi potentatami. Jedynie celność podejmowanych decyzji leży w naszych rękach. Wpływ na słusznie podjętą decyzję mają umiejętności korzystania z ocen i informacji finansowych czy też gospodarczych. Innymi narzędziami są analizy: techniczna i fundamentalna. Ta pierwsza polega na badaniu zachowania rynku, przy użyciu wykresów, natomiast fundamentalna to przede wszystkim obserwowanie i klasyfikowanie aktywów finansowych pod względem jakości inwestycyjnej. W interesach prócz oczu szeroko otwartych ,trzeba posiadać również dobrego nosa...gdyż wszystkie zmysły muszą doskonale pracować.

wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Pomorskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Pomorskie

    Newsletter