Drogowskazy w gąszczu emerytalnym

Drogowskazy w gąszczu emerytalnym

      Są ludzie, którzy bez wahania podejmują jakiekolwiek decyzje, często bez ich wcześniejszego przemyślenia. Nie ma w tym procederze nic złego, pod warunkiem, że decyzje te nie posiadają ładunku obciążającego całe życie. Można sprzedać żonę na wycieczce do Egiptu za 50 wielbłądów (chociaż kto wtedy będzie sprzątał i gotował?!) w 5 minut, ale inne kwestie potrzebują więcej czasu do namysłu. Jedną z nich jest wybór Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). W końcu to on zapewni nam dostatni żywot po przejściu na zasłużone wakacje, po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat.

     Otwarte Fundusze Emerytalne to nic innego jak tak zwany II filar, czyli część systemu emerytalnego, z którego w przyszłości będzie wypłacana zasłużona emerytura. Jest on jednym z trzech filarów, składających się na system emerytalny w Polsce:

- I filar to ZUS (jest obowiązkowy). ZUS jest tylko jeden - nie masz wpływu na jego wybór,
- II filar to otwarty fundusz emerytalny OFE (jest obowiązkowy) dla osób urodzonych po 31.12.1968r. Narzucona jest konieczność wyboru OFE,
- III filar (jest nieobowiązkowy) są to wszystkie inne metody odkładania kapitału na emeryturę.


      Skoro jest to kwestia tak ważna to warto poświecić jej godzinkę, po to aby móc się zapoznać z ofertą zaproponowaną dla drugo- filarowców. Pomocną wiedzę znaleźć można w rankingach Funduszy, często publikowanych na łamach stron internetowych i gazet. Czasem lepiej korzystać z tego źródła informacji ponieważ zdarzają się przypadki, kiedy akwizytorzy danego OFE chwalą się rewelacyjnymi wynikami, ale za krótki okres, na przykład w jednym, konkretnym miesiącu. Jednakowoż należy pamiętać, iż czołowe Fundusze Emerytalne to te, mogące się zareklamować regularnymi sukcesami, gdyż zbierają one składkowe pieniądze przez dłuższy, przeszło dwudziestoletni okres. Dlatego tak ważnym elementem w poszukiwaniu odpowiedniego OFE jest zapoznanie się z opiniami z różnych punktów widzenia.


     Powinno się zwrócić uwagę na:

    - stabilność inwestowania funduszu emerytalnego
    - wyniki inwestycyjne w długim okresie
    - koszty uczestnictwa
    - jakość obsługi Klienta przez fundusz emerytalny

     A także przydatne są informacje dotyczące:

    - doświadczenia funduszy emerytalnych na rynkach finansowych
    - wielkości funduszu emerytalnego
    - ilości członków
    - oceny funduszu emerytalnego przez niezależnych ekspertów i instytucje

      Aby prawidło zrozumieć istotność wyboru, dobrze jest też zrozumieć zasady funkcjonowania II filaru. Jego zadaniem jest jak najbardziej dochodowe inwestowanie pieniędzy, pochodzących ze składek, doprowadzanych przez członków OFE. Filar, o którym mowa nie posada przywileju chomikowania środków pieniężnych, wręcz przeciwnie lokuje je za pośrednictwem Powszechnych Towarzystw Emerytalnych. Oczywiście ich działania posiadają regulację prawną. Ustawa dotycząca OFE dotyczy regulacji inwestycji, wskazując rodzaje dopuszczalnych lokat i ich bezpieczną wysokość. Mówiąc innymi słowy, nakazuje dywersyfikację składki. Dzięki tym wytycznym zostaje ograniczone ryzyko utraty pieniędzy. Kolejnym udogodnieniem jest fakt, iż księgowane są wszystkie wpłaty na kontach poszczególnych członków funduszu. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania, przysłowiowy Kowalski ma prawo o każdej porze skontrolować stan zgromadzonych pieniędzy i wysokość przyszłej emerytury. Stan konta pana Kowalskiego jest określanych w tzw. jednostkach uczestnictwa, których wyceny codziennie publikują media. Za te uskładaną krwawicę ciężkich lat pracy będzie można wykupić dożywotnią emeryturę. Niestety to nie hipermarket i promocje nie są przewidziane. Wypłatami zajmą się Zakłady Ubezpieczeń Emerytalnych, które powstaną, gdy pierwsi uczestnicy II filaru przejdą na upragnioną emeryturę.

      Innym kryterium przy wyborze OFE może być ocena poziomu obsługi, z którą spotyka się klient. W związku z tym, że mamy wiecznie mało casu, warto docenić obsługę telefoniczną poprzez SMS i internetową poprzez pocztę elektroniczną. Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób kontaktowania się z OFE. Warto także sprawdzić czy wybrany przez nas fundusz zapewnia szybki dostęp do danych, takich jak wartość rachunku.

     Wskazane jest zwrócić uwagę na wielkość Otwartego Funduszu ponieważ według analityków w naszym kraju może pozostać około 10 z 21 OFE. Istnieje zatem ewentualność, że według prawa Darwina, przetrwają najsilniejsi. Przypadku „połknięcia" mniejszego Funduszu przez większy, klienci wraz ze swoimi oszczędnościami tego pierwszego zostaną automatycznie do tego drugiego. Będzie się tak działo w przypadku, kiedy fundusz nie osiągnie minimalnej wymaganej stopy zwrotu i wtedy zostaje wchłonięty przez konkurencje, która osiągnęła najlepsze wyniki w tym czasie. Oczywistym jednak jest, że takie zdarzenie nie będzie miało wpływu na oszczędności ubezpieczonego, czyli naszego Kowalskiego- jego pieniądze są zabezpieczone przez dwa fundusze gwarancyjne i Skarb Państwa.

     Zapoznawszy się z elementarną wiedzą jak wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny, warto także podkreślić płynące korzyści z uczestnictwa:

    - Pieniądze w OFE są inwestowane ,
    - Klient uzyskuje wysokie stopy zwrotu,
    - zapewnia indywidualne konto, o stanie którego członek będzie regularnie informowany,
    - fakt, ze składki do Funduszu stanowią część środków, które pracodawca wpłaca do ZUS powoduje, iż Klient nie angażuje swoich oszczędności na ten cel
    - środki zgromadzone na koncie podlegają dziedziczeniu, nigdy nie przepadają.

      Jak widać odnalezienie się w gąszczu emerytalnej gmatwaniny nie jest aż tak trudne. Powyższe drogowskazy powinny rozjaśnić nam ścieżkę do emerytalnego raju, jeszcze na tym, ziemskim padole.

wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Newsletter