Logistyka branżą rozwoju!

Logistyka branżą rozwoju!

      Logistyka jako sposób planowania, udoskonalania i kierowania procesem pracy w kierunku lepszego wykorzystania zasobów znalazł w ostatnim czasie mocnego sprzymierzeńca. Prężnie działający sektor IT ma w tym sukcesie niemałe zasługi. Sama sieć jako globalny łącznik oraz liczne aplikacje wspierające współprace na odległość stwarzają do tego fenomenalne warunki. Nie od dziś wiadomo, że e-biznes jako segment działalności w ostatnim czasie rozwija się dynamicznie, ale czy wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie stwarza technika.


      Największym niezagospodarowanym jeszcze obszarem gdzie e-biznes rozwija się dość powoli jest logistyka. W jednym ze wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o działalności infobrokerskiej, która poniekąd wpisuje się w tą branże, ale nie wykorzystuje wszystkich jej aspektów. Pracownik takiej firmy zajmuje się wynajdywaniem informacji, które nie zawsze wiążą się z ewolucją procesu pracy. Czasami jest to choćby poszukiwanie najwartościowszego zakupu, który sam w sobie jest jednorazową korzyścią. Jeśli sprecyzujemy naszą działalność na konkretne aspekty logistyki dojdziemy do wniosku jak wiele możliwości oferuje taki biznes i jak wiele pozostało w nim jeszcze do zrobienia.


    Jeśli prowadzimy już własny biznes na pewno nie raz zetknęliśmy się z dość prozaicznymi problemami jak obliczanie kosztów produkcji wynagrodzenia czy planowanie działalności w kolejnych etapach rozwoju. Posiadając odpowiednie zaplecze informatyczne wydaje się to dość proste. Tworzymy aplikację sieciową wykorzystującą technologię ASP NET lub PHP i od tej pory wszystkie żmudne załatwienia trwają chwilę. ??eby nie być gołosłownym przytoczę prosty przykład. Nasza firma posiadająca X pracowników i Y zasobów prowadzi działalność produkcyjną. Kierownik przedsiębiorstwa zastanawia się czy pracownicy będą w stanie wyprodukować konkretną ilość towaru w ograniczonym przedziale czasowym. Posiadając zaplecze tego rodzaju, w którym każdy pracownik na bieżąco ewidencjonuje swoją działalność i postępy oraz wykorzystanie zasobów firmy wszelkie przewidywania zawsze sprawdzały się będą w stu procentach. Z pomocą przychodzą nam tu wyżej wspomniane technologie obsługi sieci. W tym momencie możemy sobie wyobrazić ile mógłby zapłacić potencjalny szef za tak wartościowy nabytek. Odpowiedź nasuwa się sama, a jeśli mamy głowę na karku stworzenie takiego przedsięwzięcia nie powinno być problemem tym bardziej, że popularyzacja narzędzi na licencji GPL i GNU wciąż rośnie.


     Na jednym ze spotkań propagator wolnego oprogramowania - Richard Stallman jednoznacznie zapewniał o skuteczności takich rozwiązań. Co ciekawe jednym z gości był prezes Onet.pl Łukasz Wejchert, który sam wykorzystuje oprogramowanie komercyjne do obsługi baz danych(ORACLE). W przypadku tak znanego potentata, który z kosztami licencji oprogramowanie nie musi się liczyć sprawa jest oczywista, ale co z mniejszymi firmami. Jeden z gości zadał prezesowi Onetu pytanie czy wolne oprogramowanie używane na przykład na niemieckich lotniskach do obsługi ruchu powietrznego czy polskim systemie emerytalnym nie zapewnia stabilności działania? Nawet specjaliści od programowania tego portalu mieli problem z ripostowaniem tego w sumie retorycznego pytania. Wiadomo, że jeśli nie musimy liczyć się z kosztami często wybieramy mało praktyczne rozwiązania. Wracając do naszego pomysłu na biznes zaplanujmy nasze cele oraz środki do ich realizacji.

     Pierwszym i najważniejszym celem, jaki musimy sobie postawić to zapewnienie logistycznego wsparcia innym firmom lub klientom indywidualnym poprzez tworzenie systemów informatycznych z wykorzystaniem technologii sieciowych. Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości, jeśli nie boimy się wyzwań powinno nam się udać. Środkami do osiągnięcia tego celu będzie niewątpliwie zaplecze software, hardware oraz ludzie znający się na programowaniu z wykorzystaniem sieci i baz danych. Jeśli sami uważamy, że podołamy takiemu zadaniu i posiadamy pewne doświadczenie w programowaniu możemy sami tworzyć takie systemy. Zawsze pomocą służy odpowiedni kurs, którego koszty powinny refundować fundusze strukturalne. Postaraliśmy się przybliżyć Państwu jedynie kilka aspektów współpracy na polu logistycznym za pomocą e-biznesu, ale jest dopiero początek.


     Warto też wspomnieć o wykorzystaniu innych technologii IT takich jak systemy obiektowo - zdarzeniowe, które potrafią ułatwić pracę nawet wielkich koncernów, a zapotrzebowanie na specjalistów tej branży wciąż rośnie więc dlaczego nie skorzystać z okazji?


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Małopolskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Małopolskie

    Newsletter