Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki? Spółki w pigułce.

Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki? Spółki w pigułce.

            Spółka to zrzeszenie osób lub kapitału celem prowadzenia działalności gospodarczej. W świetle prawa jest  umowa zawarta przez wspólników w celu prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa zarobkowego lub osiągnięcia w innej formie celu gospodarczego. Zostały wyróżnione takie kryteria podziału spółek:

- podstawę ekonomiczną utworzenia,
- zakres odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki,
- źródło prawa regulujące powstanie i działalność spółki,


Ten zaś podział prowadzi do kolejnego, gdzie spółki dzielą się na:

- osobowe i kapitałowe,
- cywilne i handlowe,


     Spółki osobowe to te, które opierają swoją działalność na osobistej pracy wspólników w firmie, przy czym wspólnicy wraz ze spółką ponoszą pełną odpowiedzialność majątkową. Tu też wyróżnia się spółki:

- cywilną,
- jawną,
- komandytową,


     W spółkach kapitałowych zazwyczaj nie ma więzi między działalnością spółki i osobistą pracą wspólników. Partnerzy biznesowi nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Odpowiedzialności jest jedynie wyrażana przez to, iż spółka odpowiada za zobowiązania swoim kapitałem. Wyróżnia się spółki:

- z ograniczoną odpowiedzialnością

- akcyjną


     Tak kształtuje się ogólny podział spółek, teraz czas na ich krótką charakterystykę. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością to rodzaj działalności, w której prowadzący działalność ponoszą po części odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wielkości ich udziałów. Ten model działalności jest skuteczny w przypadku uzyskania możliwości włożenia większej części kapitału i prowadzenia przedsiębiorstwa na dużą skalę. Nie tylko wspólnicy, ale i samo spółka jest podmiotem prawnym, dlatego nie tylko wspólnicy odpowiadają za zobowiązania ale także mają wpływ jeśli idzie o działalność firmy. Kolejna zaleta to brak ograniczeń w prowadzeniu różnych przedsiębiorstw. Sporządzając umowę spółki powołuje się także jej zarząd, który zajmuje się prowadzeniem księgowości i reprezentuje ją w przypadkach sądowych i poza nimi. Zarząd kontroluje rada nadzorcza lub komisja rewizyjna.


            Spółka akcyjna, jak sama nazwa wskazuje, jest to model działalności gospodarczej, która posiada akcjonariuszy (osoby, które wykupują udziały firmy). Akcje są papierami wartościowymi, podlegającymi pod obrót giełdowy. Będąc udziałowcem spółki akcyjnej istnieje możliwość zaangażowania znacznego kapitału i podwyższenia go w drodze emisji akcji. W taki sposób winno się prowadzić znaczne przedsiębiorstwa. Spółka ta jest osobowością prawną. Podobnie jak sp. z o. o. wymaga prowadzenia pełnej księgowości i jest podwójnie opodatkowana, jeśli idzie o dochody.


     Kolejny rodzaj to spółka cywilna. Jest to działalności, w której wspólnicy są zobowiązani do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w konkretny sposób, w szczególności poprzez wniesienie wkładów finansowych. Założenie jej nie jest sprawą trudną i drogą. Inne zalety to:

- proste procedury prowadzenia
- prostota w złączeniu zasobów kilku osób i ich pomysłów
- wprzypadku interesu rodzinnego taki rodzaj działalności gospodarczej to idealne rozwiązanie ponieważ członkowie mają do siebie zaufanie i wnoszą coś, czego nie posiadają inne jednostki w rodzinie, na przykład majątek czy umiejętności (odchodzi się więc od przysłowia, że z rodziną to tylko dobrze na obrazku...)
- zaangażowanie wszystkich wspólników


Minusami są także:

- zaangażowanie wszystkich wspólników w sprawy spółki, choć niektórzy sprawdzają się jedynie jako bierni dostarczyciele gotówki
- niemożliwość działania na większą skalę, czasami niekorzystne opodatkowanie od osób fizycznych


     Spółka jawna to taka, która prowadzi, we wspólnym imieniu, działalność zarobkową w większym rozmiarze, ale nie jest spółką handlową. Spółka tego rodzaju nie jest osobą prawną, więc możne ją reprezentować każdy ze wspólników, a jej majątek jest własnością osobistą. Jest to mało spotykany rodzaj działalności gospodarczej ze względu na niewielkie korzyści. W takiej formie działalności nie wymagane powołanie do życia rady nadzorczej i zarządu. Najmniej spotykana na rynku polskim jest spółka komandytowa. To rodzaj spółki jawnej różniącej się wyłącznie tym, że jeden ze wspólników odpowiada wobec wierzycieli całym swoim majątkiem, a inny musi mieć ograniczoną odpowiedzialność. Spółka komandytowa nie jest osobą prawną, a forma działalności pozwala na bardzo sprawne powiększenie aktywów spółki, gdyż ograniczona odpowiedzialność komandytariuszy nie wymaga zaangażowania kapitałowego i jest dobrym sposobem inwestowania. Model takiej działalności jest odpowiedni dla osób, chcących prowadzić firmę, ale nie posiadają kapitału. Ci zaś, do których chcą się zwrócić po gotówkę nie budzą aż takiego zaufania by podzielić się z nimi władzą.


     Spółka komandytowo- akcyjna.  Różnicą między spółką komandytową a komandytowo-akcyjną jest sposób nabywania kapitału poprzez emitowanie akcji. Wspólnicy pełnią rolę akcjonariuszy więc nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Jak widać ścieżek wyboru jest mnóstwo i trudno podjąć taką decyzję samodzielnie. Warto przeanalizować każdą ewentualność, ale jeśli nie jesteśmy w stanie sami ogarnąć tego problemu należy zwrócić się z prośbą o pomoc prawników bądź skorzystać z usług biura konsultacyjnego.


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Podkarpackie

      Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej pomocy inwestycyjnej

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Podkarpackie

    Newsletter