Podaruj mi trochę słońca

Podaruj mi trochę słońca

     W czasach kultu młodości i zgrabnej sylwetki w łatwy sposób można na tym zarobić. Założenie siłowni, fitness clubu czy salon odnowy biologicznej z całą pewnością zostanie mile przyjęty przez klientów. Jeśli jednak nie odpowiada nam biznes tego typu, chićby ze względów finansowych, a mamy mały lokal i chcielibyśmy go wykorzystać, warto pomyśleć o solarium. Okres jesiennej szarugi i zimowych wieczorów trwa w Polsce bardzo długo. Niektórzy uciekają od tego do ciepłych krajów- spragnieni słońca, morza, plaży i pięknej opalenizny. Nie wszystkich stać na luksus podróżowania po świecie w poszukiwaniu promieni słońca. Dlatego też ludzie tak chętnie korzystają z usług proponowanych przez solarium.

            Przy założeniu, iż posiadamy powierzchnię użytkową na własność, problem wynajmu nas nie dotyczy. Jeśli jednak nie stać nas na stworzenie odrębnego lokum na swój biznes, możemy pomyśleć o wynajęciu kilku metrów kwadratowych w, np.:

- Salonie fryzjerskim
- Salonie kosmetycznym
- Centrum odnowy biologicznej
- Salonie stylizacji paznokci
- Siłowni
- Fitness Clubie
- Na basenie


     Niejednokrotnie właściciele tego typu salonów sami szukają osób chętnych do współpracy na takich zasadach. Oni nie martwią się o obsługę urządzeń do opalania, a jest to dodatkowy atut i wabik na nowego klienta. W dzisiejszych czasach ludzie lubią być kompleksowo obsłużeni-  mogą skorzystać z solarium zaraz po wizycie u fryzjera. Wynajęcie powierzchni w taki sposób jest o wiele tańszym rozwiązaniem aniżeli przygotowanie samodzielnego lokum- nie wydajemy pieniędzy na jego zaadoptowanie, a i czynsz jest o wiele mniejszy. Kiedy jednak zdecydujemy się na osobne pomieszczenie powinno się zwrócić uwagę na lokalizację (na przykład w pobliżu wyżej wymienionych salonów usługowych), a także na miejsca parkingowe. Klienci często zimną przyjeżdżają autami, ze względu na panujące na zewnątrz niskie temperatury. Kolejną ważną kwestią jest aranżacja wnętrza- oprócz tego, iż powinna być estetyczna to jeszcze musi zostać zatwierdzona przez SANEPID, gdyż stanowi to wymóg prawny.


     W solarium należy również zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Ze  względu na duże ilości odprowadzanego powietrza przez maszyny opalające trzeba wykonać jak największą ilość punktów, które będą odpowiedzialne za odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Lokal, mający wyłącznie jedną ścianę zewnętrzną, np. wystawę (reszta ścian sąsiaduje z innymi pomieszczeniami) nie zawsze jest odpowiednim lokalem na solarium, ponieważ odprowadzenie nadmiaru ciepłego powietrza może być utrudnione przy większej ilości maszyn ( szerzej o w tym punkcie wentylacji).


     Kolejny ważny krok to przystosowanie elektryki. W odróżnieniu od prądu z domowego gniazdka elektrycznego, czyli 220 V,  urządzenia opalające potrzebują  innego prądu, tzw. siły, czyli napięcia wynoszącego 400 V. Każde solarium należy osobno podłączyć i zabezpieczyć. Zabezpieczenia - bezpieczniki nie mają prawa być usytuowane  w kabinach i boksach, w których znajdują się kabiny! Dla każdego urządzenia poza zabezpieczeniami czasowymi, trójfazowego musi być założone przez uprawnioną do tego typu zadań osobę.


     Każdy kto zamierza przyłączyć się do sieci albo zwiększyć moc przyłączeniową przez zainstalowanie np. solarium, musi złożyć do właściwego Rejonu Dystrybucji wypełniony formularz wniosku, który pozwoli na przyłączenie do sieci. Dokument ten jest udostępniony w  siedzibach Rejonów Zakładu Energetycznego oraz na Posterunkach Energetycznych. Oczekiwanie na wydanie wniosku to okres od 14 do 30 dni.

     Najważniejszy wybór dotyczy samych urządzeń opalających.  Jest kilka firm, które produkują urządzenia na wysokim poziomie europejskim i światowym. Przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na:

- cenę
- rok produkcji
- okres używania
- pionowe urządzenia zaleca się kupować bardzo mało wyeksploatowane
- czy są dostępne w naszym kraju części zamienne do danego urządzenia
- gwarancja serwisu- najlepiej do 24 godzin
- posiadanie certyfikatu danego urządzenia


     Nieuniknione będą także renowacje sprzętu, na przykład wymiana lamp, ale na ty możemy tylko zarobić...na pojedynczej wymianie lamp (cena lamp to przedział 2500 - 4500zł) można uzyskać około 48 tys. minut. Kiedy  przeliczymy tę stawkę na minutę i jej cenę w solarium (od 0,70 gr do 1,60 zł) da nam to obrót na jednej wymianie lamp. Od tego należy odjąć wszystkie poniesione koszty (czynsz, pensję pracowników, ZUS, energię itd.). W ciągu jednej godziny jesteśmy w stanie obsłużyć  3-4 osóby na jednym urządzeniu, czyli przy sporym ruchu maszyna pracuje  30-45 minut na godzinę. Prąd w zależności  to koszt ok. 0,50 zł/kW  więc czysta godzina pracy maszyny zużywającej 14 kW/h )  kosztuje 7 zł.


     Przyjmując cenę 1 minuty opalania  za 1 zł  to na godzinę rzeczywistej  pracy maszyny robimy obrót 60 zł z tego 7 zł to koszt energii. Zakładając 30 klientów dziennie  na 1 solarium opalających się średnio 15 minut po 1 zł minuta - dzienny obrót wyniesie 30x15 zł = 450 zł. Czy to mało za pracę tak na prawdę urządzenia, a nie naszą? Obowiązkiem pracownika solarium jest wyczyszczenie urządzenia po każdorazowej wizycie klienta i ustawianie czasowe urządzenia.


    Wyniki finansowe mówią same za siebie. Jeśli zatem marzycie o takim interesie to do dzieła!


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

  Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

  W razie pytań prosimy o kontakt:

  Tel: 793 024 625
  E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

  Nasze e-booki:

  Dotacje dla firm: Śląskie

  Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

  Czytaj więcej...
  Dotacje dla firm: Śląskie

  Newsletter