Uśmiech proszę!

Uśmiech proszę!

      Podpunkt w CV dotyczący naszych zainteresowań czy hobby staje się, niejednokrotnie ważniejszy od całej reszty informacji, zawartych w tym dokumencie. Skąd taka śmiała teza? Ano stąd, że pasje są jedynym aspektem, pod kątem którego różnimy się od pozostałych kandydatów na dane stanowisko. Po drugie jakieś zainteresowania poza pracą dają nam poczucie wolności i spełnienia. Pozwalają wierzyć, że poza pracą i domem mamy swoją odskocznię od codzienności.

     Miłym faktem jest to, że pasję możemy połączyć z zarabianiem na niej samej. A to giełda, pokazy i inne formy zarobkowania. Do tego grona szczęśliwców dołączają także osoby zafascynowane fotografią. Okazuje się mianowicie, iż na tym hobby można zarobić.

            Oto recepta jak rozpocząć taką zabawę.


Aparat fotograficzny

     Na pewno osoby zafascynowane fotografią już mają swój sprzęt, ale jest to również przepis dla osób zupełnie nie zorientowanych w tym temacie. Aparat fotograficzny winien być raczej lepszej jakości i powinien dawać  kontrolę na procesem robienia zdjęć, czyli ma być zaopatrzony w możliwość ustawienia przysłony, czasu naświetlania, balansu bieli itd. Są to parametry wystarczające do wykonania ciekawego zdjęcia. Oczywiście oprócz aparatu przydaje się też podstawowa wiedza z dziedziny fotografii ,gdyż w bankach zdjęć fotografie muszą być wykonane poprawnie technicznie.


 Zdjęcia

     Podstawowe pytanie brzmi: jakimi zdjęciami są zainteresowane banki zdjęć? Bardzo chodliwym tematem są sami ludzie. Jednak najpierw zalecane są ćwiczenia w terenie. Z tego też względu warto wyjść do lasu, na łąkę, poszukać tam czegoś ciekawego. Można też spróbować swoich sił w domu, wykonując fotografię studyjną. W przypadku bycia w posiadaniu odpowiedniego oświetlenia to fajnie jest spróbować porobić zdjęcia w mini studio, tzw. zdjęcia izolowane (kompozycje owocowe, kwiatowe, jedzenia, napojów, przedmiotów użytku codziennego). Ogólnie przekaz zdjęcia powinien być klarowny. Druga wersja mówi, że jeżeli dopiero co zaczyna się przygodę ze sprzedażą fotografii w bankach zdjęć, to powinno się fotografować to co najbardziej się lubi i to czym się pasjonuje. Jeśli jakiś dany temat jest dobrze znany, to wiadomo kto może stać się potencjalnym nabywcą zdjęć, na które elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę,  a które mniej ważne, w jaki sposób osiągnąć odpowiednie ujęcia lub oświetlenie czy też gdzie są najlepsze miejsca. Cenną informacją jest, że  fotografowie wyspecjalizowani  w wąskim zakresie tematów, osiągają o wiele lepsze rezultaty aniżeli fotografowie "uniwersalni".

    

     Badając rynek powinno się sprawdzić, czy dany temat, który zamierzamy uwiecznić naszym aparatem jest tematem poszukiwanym i czy jest duża konkurencja. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą wpisania najważniejszych słów kluczowych do wyszukiwarek w bankach zdjęć i zapoznanie się z otrzymanymi wynikami. Kiedy wyniki pokażą dużą ilość zdjęć oznacza to, że ta tematyka jest bardzo oblegana i nie będzie łatwo się w niej przebić i wyróżnić. Natomiast, gdy rezultaty wyszukiwania są zobrazowane niskimi wartościami, to wówczas można przypuszczać, że ten rynek jest młody i ma duży potencjał.


Przygotowanie zdjęcia

     Kiedy posiadamy już jakieś fotografie, to należy przyjrzeć się im w sposób wysoce krytyczny, powinno się  dokonać oceny kompozycji, nasycenie kolorów, czy kontrastu. Jeżeli wykryjemy jakieś wady zdjęcia, to warto sięgnąć po program przeznaczony do obróbki zdjęć. Oczywiście nie ma przymusu korygowania zdjęcia „na siłę", róbmy to wówczas, gdy uznamy to za konieczne. Należy zwrócić uwagę na rozdzielczość zdjęcia- powinno być zapisane w możliwie największej rozdzielczości. Zwyczajem jest,  pomagającym wrzucać zdjęcia do wielu banków zdjęć jednocześnie, jest opisywanie zdjęć za pomocą meta danych tzw. nagłówków IPTC. Format plików akceptowany przez banki to JPEG.


Wybór banku zdjęć

      W końcu postanawiamy sprzedać swoje dzieła. W tym celu należy dokonać wyboru banku zdjęć. Sprzedaż zdjęć w Internecie jest możliwa za pośrednictwem serwisów (microstock lub stock), które gromadzą fotografów z całego świata. To właśnie one funkcjonują pod nazwą „banki zdjęć". Udostępniają swoim fotografom narzędzia, dzięki którym mogą ładować zdjęcia do baz danych, a później sprzedawać. Zdjęcia mają możliwość być sprzedanym kilkakrotnie -dzięki takiemu rozwiązaniu z jednego zdjęcia można uzyskać całkiem satysfakcjonujący dochód. Każdy z banków zdjęć płaci inaczej, stawki są także często zróżnicowane w zależności od wielkości zdjęcia.


Wypłata pieniędzy

     Każdy ze stocków posiada indywidualne limity wypłat. Najczęściej jest to kwota wynosząca 100 $. W zależności od wielkości portfolia (album naszych zdjęć)i liczbie banków zdjęć, w których sprzedajemy fotografie można zarobić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów miesięcznie. Posiadanie własnego hobby jest sprawą bardzo przyjemną. Kiedy połączy się je ze sposobem na zarobienie pieniędzy to można to uważać za ogromny sukces. Nic tak nie cieszy jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że możemy zostać docenieni przez innych. A wtedy będziemy mogli puszyć się jak paw i być z siebie dumnym.


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Pomorskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Pomorskie

    Newsletter