Puk, Puk...Kto tam? Konto internetowe

Puk, Puk...Kto tam? Konto internetowe

     Żyjąc w takich szybkich czasach trzeba nauczyć się oszczędności. Odkrycie to raczej do górnolotnych nie należy, ale jeśli doda się, że oszczędności pasowałoby poszukać w czasie, to zmienia postać rzeczy. Niestety taka jest prawda. Czas to twardy przeciwnik, którego nie można kupić, stąd potrzebne są oszczędności. Kiedy ma się pieniądze, spełnia się zawodowo i jest się szczęśliwym posiadaczem małżonka i gromadki dzieci, zegar na ścianie nie bywa sprzymierzeńcem. Skrupulatnie odlicza godziny, które mijają nieubłaganie. Będąc człowiekiem przedsiębiorczym chciałoby się, aby doba trwała, nie 24 godziny, ale co najmniej 30.


            Dlatego powinno się szukać ułatwień, które pozwolą na wygospodarowanie więcej czasu, choćby nawet na odrobinę relaksu. Jednym z takich udoskonaleń jest bankowość elektroniczna (e-banking). Jest to technika umożliwiająca korzystanie z usług banku przy pomocy przeglądarki internetowej, bez potrzeby instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klient ma nieograniczony dostęp do konta o każdej porze dnia i nocy oraz z dowolnego miejsca i komputera, posiadającego podłączenie do Internetu. Dostęp jest zaszyfrowany poprzez dyskietkę z kodem lub specjalistyczne urządzenie kodujące, tak zwany token. Niezależnie od zabezpieczenia, należy je mieć ze sobą w celu uzyskania połączenia z kontem. Jeszcze innym zabezpieczeniem, stosowanym przez banki oferujące usługi przez Internet, są same kody, które wpisuje się w okienku przeglądarki. Te zabiegi są po to, by nieproszeni goście nie mogli wejść na nasze konto.


            Na początku oferta internetowa była ograniczona do prostych stron informacyjnych ze swoimi propozycjami współpracy oraz dane kontaktowe. Dopiero wprowadzenie możliwości sprawdzania stanu konta było trafieniem w dziesiątkę i zaspokojeniem nowej potrzeby rynkowej. Niewiele później wprowadzono wirtualne oddziały bankowe, za pomocą których klient mógł prowadzić operacje pieniężne.


            Co roku zwolenników tej formy przybywa. Jej fenomen jest prosty- do obsługi konta i transakcji wystarczy komputer i Internet, bez ruszania się z domu i stania w kolejce do rzeczywistego okienka bankowego. Logując się na odpowiednią stronę banku  ma się wgląd w stan własnego konta i  możliwość dokonywania operacji na rachunkach, na przykład:

- zlecanie przelewów
- zakładanie lokat
- przeglądanie historii operacji
- śledzenie tytułów przelewów
- zobaczenie nazwy nadawców, miejsca i daty dokonywania zakupu, przy pomocy karty płatniczej


W taki oto prosty sposób zaoszczędzamy czas- zawsze jesteśmy pierwsi w kolejce, nie musimy ręcznie wypełniać blankietów do przelewu, dzięki czemu nasze rachunki co miesiąc są bezproblemowo przelewane przez bank na odpowiednie konta. Oszczędza się tu także w sposób tradycyjny. E-bankowość jest tańsza aniżeli standardowe przelewy. Inny atut do ewentualność sprawdzenia konta o każdej porze. Jest to, z całą pewnością udogodnienie dzięki któremu mamy możliwość szybszego wykrycia oszustwa za pomocą naszej karty płatniczej. Im prędzej dowie się o takim przykrym fakcie jej właściciel, tym błyskawicznej zareaguje bank. Dużą zaletą jest nieograniczony zasięg pod względem placówek. To nie klient musi szukać najbliższego oddziału, a raczej stosuje się do stwierdzenia: „Gdzie komputer twój, tam i bank twój".


    Ważne jest również to, że ta e-banking umożliwia korzystanie z niego działalnością gospodarczym. Wszak każda firma winna posiadać swoje konto bankowe. Otwarty rachunek staje się przepustką do jakichkolwiek działań finansowych (przelewy, karty kredytowe i płatnicze, kredyty itd.). Prowadząc własny biznes, tym bardziej, czas bywa wrogiem numer jeden. Lepiej więcej energii poświęcić na wprowadzenie nowego projektu niż spędzić go w kolejkach i przy okienkach bankowych. Dlatego ta usługa cieszy się taką dużą popularnością wśród przedsiębiorców. W dzisiejszych czasach dostęp do komputera jest nieograniczony, a WAP posiada praktycznie każdy telefon komórkowy, oferowany dla firm- za jego sprawą także można skorzystać z elektronicznej bankowości.


Wymagania techniczne, jakie należy spełnić, by dostać się do swojego konta to:

- komputer podłączony do Internetu
- przeglądarka WWW obsługująca:

§         szyfrowanie SSL/SGC

§         JavaScript

§         Cookies.

     Mimo tak obcych, dla co poniektórych, brzmień, te wszystkie wymogi są spełnione przez najpopularniejsze przeglądarki internetowe, na przykład Internet Explorer. Jak widać, aby korzystać z takich ułatwień nie trzeba posiadać ogromu wiedzy i specjalistycznych umiejętności. W stosunku do ludzi warunków specjalnych brak, zaś szeroko płynące korzyści dla firmy, mówią same za siebie:

- funkcjonalne zarządzanie finansami, przejawiające się w wygodzie dysponowania finansami firmy korzystając z dodatkowych możliwości, takich jak:

§          definiowanie macierzy podpisów

§         dwuosobowa akceptacja przelewów wielu użytkowników

- duże bezpieczeństwo, ukazujące się w rozwiązaniach informatycznych, które gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci specjalnego urządzenia szyfrującego (tokena) lub potwierdzania transakcje za pomocą smsKodu.
- możliwość zarządzania funduszami firmy bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, a za transakcje dokonywane przez Internet płaci się mniej aniżeli realizując je w sposób standardowy
- wygoda dla użytkowania, iż nie jest uzależniony od godzin otwarcia banków. Na pewno docenia się wygodę i niezależność, z tym związaną
szeroki wybór opcji to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Firma będzie lepiej przystosowana do zmieniającej się rzeczywistości.

wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Warmińsko - Mazurskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Warmińsko - Mazurskie

    Newsletter