Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

     Jeżeli chcemy zacząć inwestować na giełdzie musimy najpierw założyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim, który w naszym imieniu będzie dokonywał transakcji kupna lub sprzedaży akcji na giełdzie.

Wybór biura maklerskiego
      Przy wyborze biura maklerskiego musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jakie koszty będziemy ponosić w związku z prowadzeniem rachunku. Otwarcie rachunku w większości przypadków jest bezpłatne, natomiast za jego prowadzenie musimy już zapłacić. Dodatkowo biura pobierają prowizje za wykonywane usługi. Ich kwoty są naliczane  procentowo od wartości zawieranych transakcji, przy czym nie mogą być one niższe od ustalonej minimalnej kwoty. Gdy zaczynamy dopiero inwestować na giełdzie i obracamy małymi sumami pieniędzy, ważne jest aby wybrać biuro maklerskie, gdzie opłaty te nie są duże. W przeciwnym razie mogą one „zjeść" cały nasz zysk.

Składanie zleceń

     Większość biur maklerskich oferuje dostęp do serwisów internetowych, za pośrednictwem których można śledzić bieżące kursy akcji i dokonywać transakcji w prosty i szybki sposób. Jeżeli założyliśmy już rachunek inwestycyjny i posiadamy na nim środki na zakup akcji, możemy przystąpić do złożenia pierwszego zlecenia.

Składając zlecenie musimy podać:

  • - rodzaj transakcji  (kupno/sprzedaż),
  • - nazwę papieru wartościowego, który ma być przedmiotem transakcji,
  • - liczbę papierów wartościowych - wolumen,
  • - cenę, po jakiej chcemy dokonać transakcji,
  • - datę ważności zlecenia.

 

W zależności od podanej ceny wyróżniamy następujące zlecenia:

  • - Limit - inwestor określa maksymalną cenę, za jaką chce kupić papiery wartościowe lub minimalną, za jaką chce je sprzedać; czas oczekiwania na realizację może być w tym przypadku długi, jeżeli nie ma aktualnie nikogo, kto byłby skłonny zawrzeć przeciwstawną transakcję po takiej samej cenie
  • - PCR (zlecenie po cenie rynkowej) -  realizacja następuje po kursie najlepszego zlecenia przeciwstawnego, a gdy nie jest możliwa realizacja zlecenia w całości, pozostała jego część staje się zleceniem z limitem ceny, po jakim zawarto pierwszą część transakcji.
  • - PKC (po każdej cenie) - inwestor nie określa limitu, ważniejsza jest dla niego szybka realizacja transakcji.

Kurs papierów wartościowych i system notowań

     Ceną papierów wartościowych rządzi prawo popytu i podaży. Im większe zainteresowanie kupnem danych akcji, tym ich cena wyższa. I odwrotnie, im mniej chętnych do zakupu, tym cena niższa. Od 17 listopada 2000 roku kurs papierów wartościowych jest ustalany na Warszawskiej Giełdzie w oparciu o system informatyczny WARSET, który przyjmuje zlecenia z domów maklerskich i kojarzy je w celu zawarcia transakcji.


     Transakcje na giełdzie zawierane są w godzinach 8.30 - 16.30. W tym czasie odbywają się notowania w dwóch systemach: notowań ciągłych i jednolitych. Notowania jednolite odbywają się dwukrotnie w ciągu dnia: o godzinie 11.15 i 15.00. Z kolei w systemie ciągłym cena, po jakiej zawierane są transakcje, zmienia się wielokrotnie podczas sesji giełdowej.


Strategie inwestowania.

Inwestować można na kilka sposobów, w zależności od naszego temperamentu, podejścia do ryzyka, ilości wolnego czasu oraz umiejętności. Możemy wymienieć tutaj dwie strategie:

1) Aktywne inwestowanie - polega na częstym kupowaniu i sprzedawaniu akcji, w skrajnym przypadku (daytrading) nawet wielokrotnie w ciągu dnia; celem inwestorów jest uchwycić istotne wahania cen papierów wartościowych, czyli „wstrzelić się" z kupnem na dołku, a ze sprzedażą na górce.

2) Inwestowanie długoterminowe - polega na doborze akcji spółek, które naszym zdaniem mają dobre perspektywy i odłożeniu ich na lata, w nadziei, że ich wartość będzie rosła.

      Dla osoby, która nigdy wcześniej nie inwestowała na giełdzie, daytrading byłby czystym hazardem. Ten sposób gry wymaga sporego doświadczenia, dużej ilości czasu i stałego dostępu do bieżących informacji. Jeżeli o giełdzie wiemy niewiele i nie mamy czasu na wielogodzinne śledzenie notowań, bezpieczniej będzie dokonywać transakcji rzadziej i na dłużej. W taki przypadku przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego wystarczy wybrać najprostszy i najtańszy pakiet z opcją obserwowania w czasie rzeczywistym jednej najlepszej oferty kupna i sprzedaży lub z opcją śledzenia rynku z 15- minutowy opóźnieniem.

      Przed zakupem akcji danej spółki, powinniśmy poznać jej aktualne wyniki finansowe i plany na przyszłość oraz zrobić rozeznanie w sytuacji branży, w której chcemy zainwestować. Spółki notowane na giełdzie mają obowiązek publikować swoje sprawozdania finansowe i informować o najważniejszych wydarzeniach. Istotne jest, aby szybko reagować na pojawiające się komunikaty. Czasami minuty spóźnienia decydują o tym, że tracimy okazję na większy zysk lub ponosimy większą stratę.

 
Jak bezpiecznie inwestować?
1. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Unikaj kredytów na zakup „super" okazji, aby przy ewentualnym spadku akcji nie doprowadzić się do bankructwa. Nie popadaj w nadmierną chciwość. Ustal pozycję zysku powyżej której zamykasz pozycję. Wartość akcji nie będzie rosła w nieskończoność.
2. Naucz się akceptować straty, gdy są one jeszcze niewielkie i wycofaj się w porę.
3. Kupuj akcje kilku spółek jednocześnie, aby zmniejszyć ryzyko. Gdy jedna z inwestycji okaże się chybiona, zysk innej spółki może pokryć poniesioną stratę.
4. Nie kieruj się emocjami. Ignoruj prognozy giełdowe i naucz się sam wybierać cele inwestycyjne.
5. Zanim jednak wejdziesz na giełdę z realnymi pieniędzmi, warto skorzystać z symulatora giełdowego (dostępne za darmo w Internecie), gdzie dostaniesz na start wirtualne pieniądze, którymi możesz obracać. W ten sposób poćwiczysz zawieranie transakcji od strony technicznej i sprawdzisz się w roli inwestora.


wróć do kategorii... Autor: redakcja BudujemyFirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Podkarpackie

      Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej pomocy inwestycyjnej

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Podkarpackie

    Newsletter