Jak zdobyć pierwszy milion

Jak zdobyć pierwszy milion

     Z pewnością wielu z Was spotkało się z powiedzeniem, że "Pierwszy milion trzeba ukraść". Część w te słowa uwierzyła, część nie, a jeszcze inni w ogóle nie zwrócili na nie uwagi, nie zastanawiając się też nad ich genezą. A wtórowały one innemu hasłu, które dało się słyszeć w okresie ostatnich kilkunastu lat przejścia z socjalizmu do kapitalizmu. Brzmi ono „Bogaćmy się!”
     

     Z badań TNS OBOP wykonanych dla Instytutu Globalizacji wynika, że ponad jedna trzecia Polaków (37%) zgadza się ze wspomnianą tezą, iż pierwszy milion należy ukraść. Takiej odpowiedzi udzielały głównie osoby bezrobotne lub będące w trudnej sytuacji finansowej.

     Jednakże 38% rodaków optuje za innym powiedzeniem, a mianowicie „Uczciwością i pracą ludzie się bogacą”. Z kolei do grona tych osób zaliczali się przede wszystkim ludzie z wyższym wykształceniem i przedsiębiorcy.
 
     Wraz z nadejściem kapitalizmu przyszła większa wolność gospodarcza, nowe możliwości inwestowania, a także produkowania i zarabiania. Zatem czy na pewno nie ma innej drogi niż kradzież pierwszego miliona? Otóż jest, i to niejedna. Trzeba się jednak dobrze zastanowić, jak chcemy zarabiać.

     Pomysłów na biznes może być niezliczona ilość. Część z nich jest bardziej nowatorska, a zarazem ryzykowna, a część sprawdzona, a co za tym idzie bardziej bezpieczna. Oczywiście trzeba również mieć na uwadze znane jeszcze z wczesnych lat szkolnych prawo popytu i podaży oraz pomyśleć nad kapitałem.

     Jednym z najbardziej popularnych sposobów na biznes jest tzw. nisza rynkowa. Chodzi o wyszukanie towaru lub usługi, na którą jest zapotrzebowanie, ale nie ma możliwości nabycia. W takim przypadku zbyt mamy zapewniony i należy tylko zatroszczyć się o surowce tudzież możliwości dostarczenia danego towaru czy usługi na rynek.

     Innym pomysłem na dotarcie do upragnionego miliona może być tania produkcja. Trzeba więc odnaleźć produkt, który da się wyprodukować taniej przy zachowaniu określonej jakości. Najłatwiej byłoby sprawdzić pod tym względem drogie towary. Zbyt znajdzie się sam, jeśli tylko uda nam się być konkurencyjnymi w kwestii jakości i ceny.

     Kolejnym sposobem jest rozwój naukowy i wprowadzenie na rynek nowatorskiego produktu lub też połączenie kilku dostępnych pomysłów poprzez skupowanie i odpowiednie zarządzanie. W takim przypadku zdecydowanie bardziej wymagany będzie wkład intelektualny.

     Jeszcze inną drogą, która może prowadzić do miliona, jest pośrednictwo. Może to być na przykład założenie hurtowni bądź sklepu. Dzięki bezpośredniemu zakupowi prosto od producenta jesteśmy w stanie zdobyć towar za znacznie niższą cenę niż ta, za którą następnie możemy sprzedać zakupione produkty sklepom lub indywidualnym odbiorcom.

     Takich ścieżek dotarcia do wielkich pieniędzy jest naprawdę sporo, lecz zdecydowaną większość z nich łączy pewien element. Rzecz jasna chodzi tu o kapitał początkowy, którego zdobycie, jak wiadomo, nie jest łatwe. Ale to już temat na kolejny artykuł.
 
     Czy są zatem sposoby na zdobycie miliona, które kapitału początkowego nie wymagają lub wymagają go w znacznie mniejszym stopniu? W odpowiedzi na to pytanie znajdą się przede wszystkim oszczędności i inwestycje. Oczywiście w przypadku tych drugich kapitał początkowy także jest niezbędny, ale jego wielkość wcale nie musi być duża. Natomiast jeśli ktoś zapyta, skąd wziąć nawet ten mały, to z pomocą przyjdą mu wspomniane oszczędności. Bo jak mówi staropolskie przysłowie: „Grosz do grosza, a będzie kokosza”.

     Dlatego też na początek dobra będzie każda odłożona kwota, którą możemy umieścić na lokacie czy też w funduszu inwestycyjnym. Z czasem kwota ta będzie rosnąć, a w miarę zwiększania odkładanych przez nas sum pieniędzy tempo jej wzrostu także będzie większe.

     Zatem zanim wyruszymy w drogę do tytułowego miliona, musimy się zastanowić, do której z grup wymienionych na początku w badaniach TNS OBOP jest nam bliżej, i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: „Pierwszy milion trzeba ukraść” czy „Uczciwością i pracą ludzie się bogacą”?

 

wróć do kategorii... Autor: redakcja Budujemyfirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Newsletter