Kategoria:
Patrząc choćby na codzienne notowania giełdowe, można dojść do wniosku, że w finansach nie ma nic pewnego. A jednak spoglądając z innej perspektywy, da się wyodrębnić pewne stałe prawa.
1. Ciężko jest redukować koszty
Kiedy nasza pensja rośnie, standard naszego życia zazwyczaj także się podnosi. Najczęściej też przejadamy coraz więcej, kupujemy droższe samochody i większe mieszkania. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednakże w miarę bogacenia coraz trudniej redukować koszty i oszczędzać, gdyż przyzwyczajamy się do aktualnego poziomu życia. A myśląc o emeryturze również próbujemy zapewnić ją sobie w zbliżonym standardzie, co także utrudnia redukcję kosztów.
2. Nie można się nasycić
Wiele osób zamiast oszczędzać, woli stale zmierzać do podnoszenia standardu życia. Bez końca planuje zwiększanie swojego wynagrodzenia, kupowanie coraz to lepszych samochodów, większych domów itp. Niestety radość nie trwa długo, gdyż chwilę później na horyzoncie pojawia się coś lepszego. Ot błędne koło.
3. Pożyczki muszą zostać zwrócone
To może wydawać się oczywiste, ale patrząc na poczynania wielu osób, aż chce się przypomnieć tę zasadę. Bowiem zaciąganie nierzadko bardzo dużych kredytów (np. pod zastaw) bez sprecyzowanego planu spłaty nie jest najlepszym pomysłem. Oczywiście zapisanie długów w spadku do takiego planu się nie zalicza.
4. Drogie samochody i ubrania nie są oznaką bogactwa
Są raczej oznaką sporej ilości wydanych pieniędzy, które wcześniej musiały być zarobione lub – co gorsza – pożyczone. Przedmioty te świadczą więc o tym, że ktoś stał się biedniejszy o pewną sumę pieniędzy, która została na nie wydana.
5. Rodzina może okazać się największym zobowiązaniem
Większość ludzi dobrze zdaje sobie sprawę z kosztów wychowania i edukacji dzieci. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w przypadku, gdy nasze dorosłe dzieci lub rodzice wpadną w kłopoty finansowe, najprawdopodobniej będziemy chcieli ich z nich wyciągnąć. Dlatego też warto edukować dzieci także w kwestii oszczędności i inwestycji, a także rozmawiać z rodzicami o ich finansach.
6. Inwestorzy stawiają czoła trzem wrogom
A imiona tychże brzmią: inflacja, podatki i koszty inwestycji. Bowiem kiedy weźmiemy pod uwagę te trzy elementy, niekiedy możemy dojść do smutnego wniosku, że nasz portfel inwestycyjny de facto nie zarabia żadnych pieniędzy.
7. Dodawanie ryzykownych inwestycji może obniżyć ogólne ryzyko
Wyniki naszego portfela możemy ocenić patrząc po prostu na poszczególne rezultaty każdej z inwestycji. Jednakże poziom ryzyka nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem podjętych inwestycji. Przykładowo notowania złota mogą być zupełnie nieregularne, ale z racji tego, iż często rosną, podczas gdy inne inwestycje maleją, dodanie ich do portfelu może w rzeczywistości obniżyć całościowy poziom ryzyka.
8. Dywersyfikacja to urozmaicony portfel
Szeroko dywersyfikując redukujemy ryzyko i zawsze mamy jakieś pieniądze w najgorętszych sektorach rynku. Przy czym nieuniknione jest znaczące pozostawanie w tyle niektórych inwestycji. Warto jednak zaznaczyć, że te, które w tym roku nie radzą sobie najlepiej, w przyszłym mogą uratować cały portfel.
9. Nie każde ryzyko popłaca
Zarówno fundusze akcyjne, jak i indywidualne udziały mogą przynieść znaczące straty w niedługim czasie. Ale na tym podobieństwa się kończą, ponieważ kiedy nasze dobrze zdywersyfikowane fundusze spadną, możemy być prawie pewni odwrócenia takiej sytuacji w dłuższym okresie. Natomiast w momencie spadku indywidualnych akcji nie będziemy mieć pewności wynagrodzenia takiej sytuacji niezależnie od długości oczekiwania.
10. Większość inwestorów przegrywa z rynkiem
Do udowodnienia tej tezy nie potrzeba danych statystycznych, a jedynie prostej logiki. Przed odjęciem kosztów inwestorzy wspólnie tworzą osiągi całego rynku. Natomiast po odjęciu kosztów inwestorzy razem nie nadążają za rynkiem. W rzeczywistości jako grupa pozostają w tyle za rynkiem o wielkość poniesionych kosztów inwestycji. Nie znaczy to jednak, że nie możemy osiągnąć rezultatów wyprzedzających rynek. Ale aby tego dokonać, musimy wykazać się większym sprytem niż pozostali inwestorzy i opanować wpływ własnych kosztów inwestycyjnych. Nie jest to proste zadanie i niewielu osobom udaje się to w długim okresie.
11. Zmiany są kosztowne
Kiedy sprzedajemy jedną inwestycję i kupujemy drugą, nie mamy żadnej gwarancji, że zwiększy to nasze wpływy. Za to najczęściej możemy być pewni opłat i podatków związanych z takimi zmianami. Dlatego też warto się wcześniej nad nimi zastanowić.
12. Najlepszą strategią inwestycyjną jest oszczędzanie
Nawet jeśli bezbłędnie wybieramy akcje czy fundusze, nie uda nam się zarobić bardzo pokaźnej sumy, jeśli nie zainwestujemy wcześniej odpowiednio wysokiego kapitału. Stąd wniosek, że aby odnieść znaczące sukcesy inwestycyjne, należy uprzednio wykazać się umiejętnością oszczędzania.
Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej pomocy inwestycyjnej. Przewidu
Czytaj więcej...
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.