Dotacje na lepszy start

Dotacje na lepszy start

     Członkostwo w Unii Europejskiej otwiera przed Polską duże możliwości rozwoju. Przekonali się o tym przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które pozyskały dotacje na założenie i rozwój firmy w latach 2004 - 2006. Jak wynika z raportu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o oddziaływaniu Funduszy na polską gospodarkę w latach 2004 - 2007 we wspomnianym okresie zrealizowano ponad 80 tyś projektów o łącznej wartości prawie 100 mld zł. Dzięki unijnym dotacjom wzrósł poziom inwestycji z 8,5% do 13,6% w 2007 roku, wzrosła także liczba osób pracujących o blisko 316 tysięcy. Prawie 50% osób bezrobotnych objętych wsparciem znalazło pracę, a 14% założyło własną działalność gospodarczą, wsparcie inwestycyjne uzyskało ponad 280 firm.

      Wsparcie jakie przewidują Fundusze Europejskie dla osób fizycznych w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej sprawia, że bariera finansowa nie jest już przeszkodą w otwarciu własnego biznesu. Unia sfinansuje np. w programie 6.2 wszelkie wydatki związane z zakładaniem firmy do wysokości 40 tyś zł. Dodatkowo przewidziane jest tzw. wsparcie pomostowe od 6 do 12 miesięcy obejmujące miesięczne wypłaty w kwocie nie większej niż równowartość miesięcznego wynagrodzenia połączone z doradztwem. Warto, więc sięgnąć po tę formę wsparcia będzie ona na pewno pomocna w rozwoju firmy.

      Sam proces zakładania firmy nie jest skomplikowany. Ważniejszy jest pomysł na biznes, który będzie warunkował przyszłe powodzenie. Możemy założyć firmę produkcyjną, handlową czy usługową. Ważne jest by robić to, na czym się znamy i co sprawia nam przyjemność. Warto przed podjęciem działań zrobić odpowiednie rozeznanie rynku pod względem potrzeb klienta, zapotrzebowania na produkty i usługi, oferty konkurencji. Biorąc pod uwagę wielkość oraz zasięg działalności należy rozważyć wybór odpowiedniej formy prawnej przedsiębiorstwa.

      Gdy już wiemy, czym chcemy się zajmować należy swój pomysł przelać na papier - biznes plan, który będzie zawierał wszelkie informacje dotyczące naszego przedsięwzięcia. Biznes plan jest kluczowym dokumentem podczas ubiegania się o dotacje unijne. Kolejnym etapem jest udział w konkursie na dotacje, który najprawdopodobniej ruszy na przełomie sierpnia i września.
    
      Po uzyskaniu decyzji o przyznaniu środków unijnych na założenie działalności gospodarczej przystępujemy do rejestracji firmy. W tym celu należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy, Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nasza wizyta we wspomnianych urzędach ma na celu dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, wyrobienie numeru REGON w Wojewódzkim oddziale Urzędu Statystycznego oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej w podległym terytorialnie Urzędu Skarbowego zgłoszenie płatnika składek zdrowotnych. Dodatkowo musimy sobie założyć firmowe konto w banku oraz wyrobić pieczątkę.


      Z dotacji unijnych na założenie firmy możemy zakupić lub zaadaptować lokal na siedzibę firmy oraz zakupić niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności. Po dwóch latach od otrzymania dotacji unijnej możemy starać się o znacznie wyższe dotacje na rozwój istniejącej firmy.

      Jeżeli jesteś bezrobotny i chciałbyś otworzyć własną działalność gospodarczą, jeżeli pracujesz i chciałbyś „przejść na swoje", jeżeli kończysz studia i myślisz o założeniu własnej firmy skorzystaj z szansy jaką daje Unia Europejska i sięgnij po dotacje na start.

wróć do kategorii... Autor: redakcja Budujemyfirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Warmińsko - Mazurskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Warmińsko - Mazurskie

    Newsletter