Zaplanuj swój sukces

Zaplanuj swój sukces

     Według statystyk ponad 90 procent właścicieli małych firm nie potrafi napisać dobrego biznes planu. Problemy z planowaniem nie wróżą dobrze na przyszłość, ponieważ to właśnie ten etap najsilniej wpływa na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. O tym, jakie cechy powinien mieć dobry biznes plan oraz czym się kierować przy jego tworzeniu, piszemy poniżej.
 Czym jest biznes plan?

    Biznes plan to szczególny rodzaj planowania, który jest nastawiony na osiągnięcie z góry ustalonego efektu. Różni się od planów wieloletnich tym, że jest jednorazowy i najczęściej jest tworzony na konkretne zamówienie. Należy jednak pamiętać, że biznes plan nie jest realizacją, ale jedynie opisem możliwości realizacji przedsięwzięcia. Projekt taki powstaje w odpowiedzi na potrzebę przedsiębiorcy, a jego tworzenie nie wymaga stosowania formalnych procedur. Plan powinien przedstawiać firmę w trzech zasadniczych aspektach:

- Sytuacji, w której aktualnie znajduje się przedsiębiorstwo

- Celów, do których dąży właściciel
- Środków, za pomocą których zamierza te cele osiągnąć

    Przedsiębiorcy sporządzają biznes plany, aby skrócić drogę prowadzącą do osiągnięcia wysokiej pozycji rynkowej oraz dodatniego wyniku finansowego. Planowanie pozwala na przewidzenie tego, co może nadejść i uzbrojenie się w odpowiednie środki zapobiegające porażce. Planowanie stanowi strategię zwiększenia szans na osiągnięcie sukcesu w nieustannie zmieniającym się świecie biznesu. Oczywiście biznes plan nie daje gwarancji, że przedsięwzięcie się powiedzie, ponieważ nie pozwala na uzyskanie jedynie możliwych odpowiedzi na pytania dotyczące rynku w przyszłości. Pomaga jednak stworzyć zaplecze alternatywnych rozwiązań, które można wykorzystać w sytuacji kryzysowej.


Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny biznes plan?

Właściwie napisany plan powinien wyróżniać się ośmioma podstawowymi cechami:

- Celowością, bo to właśnie cele są priorytetem,
- Konkretnością, bo liczą się fakty,
- Zwięzłością, bo, jak wiadomo, w świecie biznesu czas jest towarem deficytowym,
- Przejrzystością, bo zaletą dobrego projektu jest umiar,
- Kompleksowością, bo w cenie jest spojrzenie globalne,
- Funkcjonalnością, bo chodzi o to, by plan był żywotny,
- Realnością, bo jego elementy muszą się sprawdzać w praktyce, a nie teorii,
- Elastycznością, by być przygotowanym na zmianę okoliczności działania.

Jak zbudować dobry biznes plan?

Struktura biznes planu uzależniona jest od rodzaju przedsięwzięcia, którego ma dotyczyć. Można wyróżnić projekty, które maja na celu:
- Założenie nowej firmy
- Zmodernizowanie już istniejącego przedsiębiorstwa
- Stworzenie nowego produktu lub usługi oraz pozyskanie nowych rynków zbytu

    To, czego projekt ma dotyczyć determinuje jego budowę, dlatego trudno dać przepis na jakiś uniwersalny model. Mimo oczywistych różnic pomiędzy różnymi rodzajami działalności, każdy biznes plan zawiera pewne elementy stałe, takie jak: dane handlowe, techniczne, finansowe, ekonomiczne czy środowiskowe. Ponadto profesjonalne biznes plany powinny dowodzić, że działalność gospodarcza będzie dochodowa i zadowoli jej pomysłodawcę. Strukturę planu należy dostosować także do jego adresata.

    W przypadku planu dotyczącego rozwoju nowego produktu, skierowanego do jej pracowników, będzie on zawierał więcej danych technicznych niż prognoz finansowych. Odwrotnie będzie w przypadku projektu przedstawianego partnerom biznesowym, dla których najważniejsza jest zyskowność przedsiębiorstwa i to na nią należy położyć nacisk na etapie pisania biznes planu. Z kolei, jeśli chcemy starać się o dofinansowanie z UE, powinniśmy skoncentrować się na przedstawieniu lokalizacji firmy, a także obserwacji trendów rynkowych i udowodnieniu, że w wybranej przez nas branży istnieje nisza. Tworząc biznes plan, powinniśmy dostosować go także do wielkości naszego przedsiębiorstwa. Jako, że grupą, której napisanie biznes planu sprawia największe trudności są początkujący przedsiębiorcy, to właśnie dla nich przedstawiamy uniwersalny schemat tworzenia biznes planu dla mikroprzedsiębiorców.

Elementy, które powinien zawierać każdy biznes plan małej firmy to:
- Streszczenie
- Uzasadnienie przedsięwzięcia
- Charakterystyka produktu
- Charakterystyka rynku
- Plan marketingowy
- Plany na przyszłość
- Organizacja i zarządzanie
- Analiza SWOT
- Plan finansowy
- Wniosek końcowy
- Aneks

W następnych artykułach postaramy się opisać szerzej, co powinny zawierać poszczególnie rozdziały biznes planu.


wróć do kategorii... Autor: redakcja Budujemyfirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Kujawsko - Pomorskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Kujawsko - Pomorskie

    Newsletter