Kategoria:
Wielu ludzi przeraża ilość skrótów pojawiających się w codziennym życiu. Są w ofertach pracy ,informacjach o firmach i wielu innych miejscach. Nie zawsze łatwo je rozszyfrować, a znalezienie czasu i chęci do szukania w Internecie graniczy z cudem.
Do takich skrótów należy także B2B. Jest to jednak skrót, który warto rozszyfrować, ponieważ daje możliwości uzyskania unijnych dotacji.
Skrót B2B pochodzi z języka angielskiego i pochodzi od wyrażenia business-to-business. Oznacza przepływ towarów, usług, pieniędzy i informacji (np. zamówień, dokumentów księgowych, ofert handlowych) pomiędzy firmami z wykorzystaniem sieci Internet. Należy tutaj zaznaczyć, że chodzi o niezależne firmy współpracujące ze sobą z wykorzystaniem dróg elektronicznych.
Rozwój sektora B2B jest uważany w Unii Europejskiej za priorytetowy i dlatego dla przedsiębiorców przygotowano specjalne działanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Jest to działanie 8.2, czyli: Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B. Dotyczy on wsparcia dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), a także dla Mikroprzedsiębiorstw.
Dla przypomnienia:
Podział na Małe i Średnie Przedsiębiorstwa jest uzależniony od trzech czynników: po pierwsze od liczby zatrudnianych przez przedsiębiorcę pracowników, po drugie od rocznego obrotu lub, po trzecie, całkowitego bilansu rocznego.
- Mikroprzedsiębiorstwo to takie, w którym pracuje mniej niż 10 osób, i którego roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln Euro.
- Małe przedsiębiorstwo zatrudnia 50 pełnoetatowych pracowników, a jego roczny obrót, lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 mln Euro.
- Średnie przedsiębiorstwo zatrudnia do 250 pełnoetatowych pracowników. Jego roczny obrót nie przekracza 50 mln Euro, a całkowity bilans roczny nie przekracza 43 mln.
Wsparcie będzie dotyczyło zarówno przedsięwzięć o charakterze technicznym (informatycznym), jak i organizacyjnym, które prowadzą do współpracy biznesowej między firmami w formie elektronicznej. Należy również zauważyć, że wsparcie obejmie przedsiębiorcę tylko wtedy, kiedy współpracuje on z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorstwami. W ramach tego priorytetu można również częściowo sfinansować specjalistyczne szkolenia dla pracowników.
Na jakie projekty można otrzymać wsparcie? Przede wszystkim te, które związane są z tworzeniem nowych lub modernizacją już istniejących systemów informatycznych, które mają umożliwić prowadzenie interesów przez Internet. Z tym, że projekty, które otrzymają wsparcie mogą być realizowane nie dłużej niż 2lata (24 miesiące).
Jak już wspomniano w ramach działania 8.2 pomocą zostaną objęci mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Muszą oni mieć siedzibę swojej firmy na terytorium Polski (w wypadku osoby fizycznej - miejsce zamieszkania na terenie RP), jak również muszą współdziałać na podstawie zawartych umów o współpracy z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami. Umowa o współpracy musi dotyczyć chęci prowadzenia działalności biznesowej drogą elektroniczną z wykorzystaniem zmodernizowanej nowej, lub nowoutworzonej sieci informatycznej.
Przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie między innym na:
- zakup różnego rodzaju patentów, licencji, oprogramowania, które ma doprowadzić do rozwoju B2B,
- zakup nowych i używanych środków trwałych, a zwłaszcza sprzętu elektronicznego,
- zakup analiz przygotowawczych, usług eksperckich: informatycznych, technicznych, wdrożeniowych, prawnych i doradczych związanych z projektem,
- wynagrodzenia brutto wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu oraz zarządzających tym projektem,
- zakup szkoleń specjalistycznych dla osób zaangażowanych w realizację projektu objętego wsparciem i niezbędnych do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B.
Wartość dofinansowania w ramach działania 8.2 PO IG nie może być niższa niż 20 tys. zł i nie może przekroczyć 2 mln zł. Maksymalny procentowy poziom wsparcia jest zróżnicowany w zależności od regionu, w którym zlokalizowany jest projekt.
Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po
Czytaj więcej...
2012-05-16 12:39:11 przez Grupa Kotrak
Zbliżają się kolejne terminy składania wniosków o dotacje:• Działanie 8.1 – od 23.07.2012 do 17.08.2012
• Działanie 8.2 – od 11.06.2012 do 06.07.2012
Nie wiesz od czego zacząć? Czy Twoja firma ma szanse na dotacje?
Jakie dokumenty są niezbędne, kiedy i gdzie je składać?
Jak uniknąć błędów?
By otrzymać odpowiedź na te i inne pytania - zapraszamy na konferencję, której celem będzie prezentacja możliwości finansowania przedsięwzięć w ramach Dotacji.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona! (wymagana rejestracja)
Termin konferencji: 24.05.2012r. godz. 10.00
Lokalizacja konferencji: siedziba RIG w Katowicach ul. Opolska 15
Konferencja skierowana jest do małych i średnich firm, z wyłączeniem firm zawodowo zajmujących się pozyskiwaniem dotacji oraz firm informatycznych.
Więcej informacji na:
http://www.kotrak.pl/grupa/Aktualnosci/Bezplatna_konferencja_-_Dotacje_na_informatyzacje
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.