Kategoria:
Jeżeli masz bardzo dobry pomysł rozwoju własnej firmy ale brakuje ci funduszy na realizację inwestycji dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z Funduszy Venture Capital. Są to prywatne fundusze inwestycyjne podwyższonego ryzyka występujące zazwyczaj w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki komandytowej. Należy liczyć się z tym, że Kapitał wnoszony przez profesjonalnych zewnętrznych inwestorów przeznaczony zostanie jedynie na realizację inwestycji o wysokim potencjale innowacji i rozwoju. Na innowacyjne przedsięwzięcia niezwykle trudno pozyskać kredyt bankowy czy pożyczkę z funduszy inwestycyjnych wiąże się to bowiem z wielkim ryzykiem. Ryzykowne, innowacyjne przedsięwzięcia są z kolei bardzo atrakcyjne dla prywatnych inwestorów bowiem w przypadku powodzenia gwarantują znaczące zyski.
Aby podjąć współpracę z Funduszami Venture Capital należy na początku przekonać inwestorów, że nasz pomysł ma bardzo duże szanse powodzenia. Wiąże się to często z koniecznością opracowania biznes planu dla naszego przedsięwzięcia. Jeżeli uda nam się pozyskać inwestorów należy firmę przekształcić w spółkę. W zamian za udziały w spółce Fundusz wnosi kapitał, wiedzę oraz doświadczenie związane z zarządzaniem i organizacją takiego przedsięwzięcia. Po realizacji inwestycji (zwykle jest to okres od 3 do 5 lat) zgodnie z umową nastąpi moment wyjścia Funduszu ze spółki poprzez odsprzedanie udziałów innemu inwestorowi lub w ramach sprzedaży pierwszej oferty publicznej w związku z wejściem spółki na giełdę.
Venture Capital inwestując kapitał żądają prowizji zwłaszcza we wczesnych fazach rozwoju nowego produktu czy też usługi. W typowym funduszu Venture Capital główni partnerzy otrzymują roczne honorarium równe 2% wniesionego do funduszu kapitału oraz 20% zysku netto funduszu, jest to tak zwane porozumienie „dwa i 20”, porównywalne do opłat z jakimi możemy się spotkać w funduszach hedgingowych.
Taka forma pozyskiwania kapitału jest bardzo popularna wśród nowopowstających firm branży informatycznej, elektronicznej, medycznej czy produkcyjnej. Szanse skorzystania z takiego wsparcia mają wszystkie te firmy, które podejmują prace nad wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie komunikowania, ochrony środowiska, ekologii, itp.
W latach 60-tych i 70-tych XX wieku firmy Venture Capital koncentrowały się na inwestycjach w małe dopiero startujące oraz rozwijające się przedsiębiorstwa, które bardzo często dokonywały przełomów technologicznych w elektronice, medycynie oraz przetwarzaniu danych. W rezultacie Venture Capital stał się niemal synonimem inwestycji w technologie.
Najbardziej znamienitymi przykładami sukcesu rynkowego dzięki Venture Capital mogą poszczycić się takie firmy jak Google.com, Skype, MySpace.com, czy też Salesforce.com.
Venture Capital nie jest przeznaczony dla każdego przedsiębiorcy. Są one bardzo selektywne w kwestii gdzie zainwestować. Inwestują najchętniej w przedsięwzięcia o ekstremalnie wysokim potencjalnym poziomie wzrostu, gdyż tylko takie inwestycje są w stanie przynieść oczekiwany przez Venture Capital zwrot z inwestycji, czyli ponad 40% zwrotu zainwestowanego kapitału w skali roku. To sprawia że jest to bardzo drogie źródło kapitału dla firm, dogodne tylko dla tych przedsiębiorstw, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na kapitał, który zapoczątkuje inwestycje, a którego nie jest w stanie uzyskać tańszą alternatywą czyli kredytem.
»Czas na export czyli jak sfinansować działania związane z exportem
»Analiza finansowa jako narzędzie oceny zdolności kredytowej
»Obrotowe inwestycje, czyli kilka słów o kredycie
»Dotacja na utworzenie stanowiska pracy
»Faktoring jako narzędzie finansowe
»Kapitał, wiedza, wiara w sukces- pomocna dłoń Aniołów Biznesu dla małych firm
Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po
Czytaj więcej...
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.