Regionalne Fundusze Pożyczkowe

Regionalne Fundusze Pożyczkowe

      Podstawą rozpoczęcia wszelkich inwestycji w firmie jest kapitał. Często komercyjne banki odmawiają przedsiębiorcom przyznania kredytów inwestycyjnych bo nie są one w stanie udokumentować własnej wiarygodności kredytowej lub nie posiadają majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu. Dlatego też specjalnie z myślą o mikro i małych przedsiębiorcach utworzone zostały Regionalne Fundusze Pożyczkowe.
      Fundusze Regionalne to przedsięwzięcia współfinansowane z budżetu państwa oraz ze środków unijnych, dzięki którym można uzyskać pożyczkę na rozwój działalności gospodarczej. Jest to bardzo dobry sposób na zdobycie niskooprocentowanych środków obrotowych na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycje.
    
     Maksymalna kwota jaką firma może uzyskać to 120 tysięcy złotych.
W większości przypadków wymagany jest wkład własny w wysokości minimum 20% całkowitej wartości przedsięwzięcia, przy czym często nie ma wymogu, aby wkład własny stanowiły pieniądze. Maksymalny okres spłaty uzależniony jest od konkretnego funduszu. Zazwyczaj wynosi on od 24 do 60 miesięcy (zależy to również od celu pożyczki, np. pożyczka na cele obrotowe może być przyznana na krótszy czas niż pożyczka na cele inwestycyjne). Dopuszczalne są także karencje w spłacie od jednego do sześciu miesięcy, co oznacza iż pożyczkę można spłacać dopiero po np. 6 miesiącach od jej zaciągnięcia (w okresie karencji spłaca się wyłącznie odsetki za dany miesiąc od udzielonej pożyczki).

     Częstym warunkiem jest obowiązek prowadzenia działalności
gospodarczej przez cały okres spłaty pożyczki, a wynika to z faktu iż środki zakupione z pieniędzy uzyskanych w ramach pożyczki muszą być używane wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oprocentowanie pożyczek śmiało można uznać za niskie, co wynika z faktu iż są one dotowane ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej. W skali roku wynosi ono przeciętnie od 3% do 9% i jest uzależnione od konkretnego funduszu.
    
     Podobnie jest z innymi kosztami, do któ
rych zaliczyć należy prowizję wynoszącą od 1% do około 3% pożyczanej kwoty oraz ewentualne opłaty za rozpatrzenie wniosku lub zmiany w umowie pożyczki (w zależności od funduszu są to sztywne kwoty 50-300 zł lub procent od pożyczanej kwoty, jednak nie wszystkie fundusze pobierają tego typu opłaty).

     Przykładowo dla przedsiębiorcy województwa małopolskiego działającego ponad 6 miesięcy będącego w dobrej sytuacji finansowej, oferującego standardowy poziom zabezpieczeń - oprocentowanie średnio wyniesie 7,42% (6,42% stopa bazowa + 1% marży).

     Pieniądze z pożyczki można przeznaczyć wyłącznie na cele związane z planowanym lub realizowanym przedsięwzięciem. Może to być:

     - zakup środków trwałych, takich jak budowle i budynki, środki transportu;
     - zakup wyposażenia, w szczególności maszyn, urządzeń, narzędzi, przyrządów, aparatury, wyposażenia biurowego oraz infrastruktury technicznej; 
     - zakup nieruchomości (zabudowanej lub niezabudowanej);
    - zakup materiałów, opłacenie robót budowlanych;
     - zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii;
 
   - zakup usług obcych np. w zakresie montażu, instalacji, uruchomienia środków trwałych i wyposażenia, doradztwa, szkoleń;
 
   - zakup środków obrotowych, w tym surowców i materiałów (towaru) niezbędnych do uruchomienia działalności gospodarczej / realizacji przedsięwzięcia.
      
     Procedury ubiegania się o pożyczkę są bardziej przyjazne niż te w przypadku kredytów bankowych czy dotacji unijnych, a wszystko trwa zdecydowanie szybciej. Ponadto Regionalne Fundusze akceptują bardzo wiele możliwych zabezpieczeń udzielanej pożyczki. Większość spraw da się zresztą bez problemu wynegocjować. Informacje o Regionalnych Funduszach Pożyczkowych działających w naszym województwie można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakładce dofinansowanie.

wróć do kategorii... Autor: redakcja Budujemyfirme.pl

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Dolnośląskie

    Newsletter