Kapitał, wiedza, wiara w sukces- pomocna dłoń Aniołów Biznesu dla małych firm

Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw obejmuje obecnie nie tylko działania ze strony instytucji rządowych czy otoczenia biznesu. Swoje zainteresowanie okazują w formie wsparcia kapitałowego i nieformalnego także zamożni biznesmeni. Inwestując swoje środki w innowacyjne i dopiero rozwijające się firmy, mają nadzieje na wysokie zyski w przyszłości. Pomoc finansowa, jaką udzielają, jest wśród małych firm porównywana do „dotyku anioła" stąd też ich oficjalna nazwa- Anioły Biznesu.Kim są i dlaczego chcą inwestować?
Wśród inwestorów wchodzących w grupę Aniołów Biznesu (ang. Business Angels) są biznesmeni posiadający duży kapitał i doświadczenie zawodowe, ale również i mniejsi przedsiębiorcy ze środkami na inwestycje. W celu ochrony majątku osobistego, rozdzielenia ryzyka i optymalizacji podatkowej korzystają z formy funduszu tzw. Angel fund.
Główne powody inwestycji:
- szybkie zwiększenie wartości zaangażowanego kapitału
- wiara w pomysł na firmę
- pomoc znajomym w założeniu biznesu
- wyzwanie i adrenalina
- zapewnienie sobie ciekawego zajęcia na dłuższy czas
- chęć podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem
- uznanie wśród lokalnej społeczności
- korzystne rozwiązania podatkowe
Ze względu na ich coraz większą aktywność i zainteresowanie rynku działalnością tych inwestorów powstały lokalne, regionalne i ogólnokrajowe sieci Aniołów Biznesu. Spośród najbardziej popularnych, upublicznionych i zyskownych przykładów ich inwestycji na świecie można wymienić: Apple Computer, Body Shop czy Amazon.com. Polska sieć PolBAN powstała w 2003 roku, zrzeszając zamożne osoby prywatne oraz zajmując się promocją, organizacją i rozwojem tego rodzaju inwestowania eliminując lukę kapitałową wśród początkujących firm.
Kto może skorzystać?
Aniołowie Biznesu pomagają ludziom aktywnym, zaangażowanym w swoją pracę, odpowiedzialnym, którzy nie mają możliwości realizacji pomysłów z powodu braku wystarczających środków. Jednak inwestowanie w dopiero rozwijające się firmy, wiąże się także z dużym ryzykiem, dlatego też firmy te muszą spełniać pewne kryteria:
- przedsięwzięcie jest innowacyjne
- posiada dokładnie opracowany plan realizacji
- działa jako spółka kapitałowa (z o.o. lub S.A.) bądź jest gotowa, aby założyć
- posiada kapitał własny i decyduje się ponosić ryzyko razem z Aniołem Biznesu
- właściciel jest osobą przedsiębiorczą, uczciwą, pracowitą i nastawioną na sukces
- potrzebuje kapitału z przedziału 50 do 500 tys. zł
Eksperci zaznaczają, iż w rzeczywistości na rynku istnieje dużo biernych i potencjalnych Aniołów Biznesu, którzy mając nadwyżki kapitału, nie mogąc znaleźć odpowiedniej firmy pod inwestycje. Szacuje się, że procentowy udział aktywnych inwestorów z tej grupy to jedynie 20%. Warto, więc zainteresować się ich działalnością jako źródłem finansowania inwestycji i zapukać do drzwi zamożnego sąsiada.
wróć do kategorii...
Autor: redakcja Budujemyfirme.pl
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.