Kapitał, wiedza, wiara w sukces- pomocna dłoń Aniołów Biznesu dla małych firm

Kapitał, wiedza, wiara w sukces- pomocna dłoń Aniołów Biznesu dla małych firm
    Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw obejmuje obecnie nie tylko działania ze strony instytucji rządowych czy otoczenia biznesu. Swoje zainteresowanie okazują w formie wsparcia kapitałowego i nieformalnego także zamożni biznesmeni. Inwestując swoje środki w innowacyjne i dopiero rozwijające się firmy, mają nadzieje na wysokie zyski w przyszłości. Pomoc finansowa, jaką udzielają, jest wśród małych firm porównywana do „dotyku anioła" stąd też ich oficjalna nazwa- Anioły Biznesu.Kim są i dlaczego chcą inwestować?

    Wśród inwestorów wchodzących w grupę Aniołów Biznesu (ang. Business Angels) są biznesmeni posiadający duży kapitał i doświadczenie zawodowe, ale również i mniejsi przedsiębiorcy ze środkami na inwestycje. W celu ochrony majątku osobistego, rozdzielenia ryzyka i optymalizacji podatkowej korzystają z formy funduszu tzw. Angel fund.


    Główne powody inwestycji:
        - szybkie zwiększenie wartości zaangażowanego kapitału

        - wiara w pomysł na firmę

        - pomoc znajomym w założeniu biznesu

        - wyzwanie i adrenalina

        - zapewnienie sobie ciekawego zajęcia na dłuższy czas

        - chęć podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem

        - uznanie wśród lokalnej społeczności

        - korzystne rozwiązania podatkowe


    Ze względu na ich coraz większą aktywność i zainteresowanie rynku działalnością tych inwestorów powstały lokalne, regionalne i ogólnokrajowe sieci Aniołów Biznesu. Spośród najbardziej popularnych, upublicznionych i zyskownych przykładów ich inwestycji na świecie można wymienić: Apple Computer, Body Shop czy Amazon.com. Polska sieć PolBAN powstała w 2003 roku, zrzeszając zamożne osoby prywatne oraz zajmując się promocją, organizacją i rozwojem tego rodzaju inwestowania eliminując lukę kapitałową wśród początkujących firm.

Kto może skorzystać?

    Aniołowie Biznesu pomagają ludziom aktywnym, zaangażowanym w swoją pracę, odpowiedzialnym, którzy nie mają możliwości realizacji pomysłów z powodu braku wystarczających środków. Jednak inwestowanie w dopiero rozwijające się firmy, wiąże się także z dużym ryzykiem, dlatego też firmy te muszą spełniać pewne kryteria:

    - przedsięwzięcie jest innowacyjne
    - posiada dokładnie opracowany plan realizacji
    - działa jako spółka kapitałowa (z o.o. lub S.A.) bądź jest gotowa, aby założyć
    - posiada kapitał własny i decyduje się ponosić ryzyko razem z Aniołem Biznesu
    - właściciel jest osobą przedsiębiorczą, uczciwą, pracowitą i nastawioną na sukces
    - potrzebuje kapitału z przedziału 50 do 500 tys. zł

    Eksperci zaznaczają, iż w rzeczywistości na rynku istnieje dużo biernych i potencjalnych Aniołów Biznesu, którzy mając nadwyżki kapitału, nie mogąc znaleźć odpowiedniej firmy pod inwestycje. Szacuje się, że procentowy udział aktywnych inwestorów z tej grupy to jedynie 20%. Warto, więc zainteresować się ich działalnością jako źródłem finansowania inwestycji i zapukać do drzwi zamożnego sąsiada.


wróć do kategorii... Autor: redakcja Budujemyfirme.pl

  Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

  W razie pytań prosimy o kontakt:

  Tel: 793 024 625
  E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

  Nasze e-booki:

  Dotacje dla firm: Łódzkie

  Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

  Czytaj więcej...
  Dotacje dla firm: Łódzkie

  Newsletter