Zanim założysz firmę dobrze się zastanów

Zanim założysz firmę dobrze się zastanów
    Jeżeli myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej, to musisz wiedzieć, że przysługuje Ci możliwość ubiegania się o dotacje na jej otworzenie. Nie rejestruj firmy zanim nie zorientujesz się, z jakich programów możesz skorzystać. Wiele programów pomocowych jest przeznaczonych dla osób, które chcą założyć, ale jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli formalnie założysz własną firmę i dopiero potem zaczniesz rozglądać się za dotacjami, może się okazać, że ominie Cię świetna okazja do pozyskania dodatkowych pieniędzy. Dlatego zwracam tutaj uwagę, aby etapie planowania własnej działalności gospodarczej uwzględnić możliwości pozyskania dotacji.

    Jednak to czy jednak otrzymasz wsparcie finansowe zależy ściśle od programu, w ramach, którego weźmie się udział, Twojej pomysłowości oraz dobrze przygotowanego biznes planu przedsięwzięcia. Dotacje nie należą się każdemu - trzeba się o nie trochę postarać. Unia Europejska nie tylko udziela wsparcia początkującemu przedsiębiorcy, ale stawia mu także określone warunki. Złamanie którejś z zasad otrzymania wsparcia unijnego zawartego w umowie o dofinansowanie powoduje zwrot otrzymanej dotacji.

    Na lata 2007-2013 przewidziano aż cztery programy unijne w ramach, których będzie można pozyskać dotacje od 40 tys. do 300 tys. zł na założenie własnej firmy. Programami tymi będą:

- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej,
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki - działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
- Regionalne Programy Operacyjne - działanie osi priorytetowej numer 1 lub (poszczególne działania i osie priorytetowe w każdym województwie są inne),
- Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - oś priorytetowa 3 - Działanie 3.1 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 3.4 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.

    Alternatywą dla wyżej wymienionych programów są dotacje rozdawane przez Powiatowy Urząd Pracy. Niestety z dotacji przeznaczonych na otwarcie firmy mogą skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne (dotacja z Urzędu Pracy - ponad 14 tyś zł). Także osoby niepełnosprawne od 2008 roku mogą starać się o pozyskanie specjalnie dla nich przeznaczonej dotacji do 40 tys. zł. Jest jeszcze sporo innych, okazjonalnych projektów (w tym także wiele ogólnopolskich konkursów), w ramach, których przyznawane jest różnego rodzaju wsparcie finansowe dla startujących firm. Jednakże muszą to być pomysły innowacyjne technologicznie.

    Podstawą uzyskania dofinansowania w wyżej wymienionych programach, decydującą o przyznaniu dotacji zależy ściśle od biznes planu własnego przedsięwzięcia. Dlatego napisanie własnego biznes planu jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o dotacje. Jeżeli już zarejestrowaliśmy firmę ze względu na różne okoliczności, to nic staconego. Dla mikroprzedsiębiorstw, czyli małych firm przeznaczone są dotacje unijne np. w ramach działania poszczególnych priorytetów Regionalnych Programów Operacyjnych dla Twojego województwa. Są to programy wspierające inwestycje w rozwijających się przedsiębiorstwach. Jednak te dotacje mają charakter refundacji na poziomie od 40% do 70%, czyli pieniądze należało najpierw wyłożyć z własnej kieszeni lub kredytu, a dopiero później były one zwracane „przez Unię Europejską". O dotacjach dla firm poświęciliśmy osobny dział "Rozwijamy firme".

wróć do kategorii... Autor: Gracjan Czak

  Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

  W razie pytań prosimy o kontakt:

  Tel: 793 024 625
  E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

  Nasze e-booki:

  Dotacje dla firm: Małopolskie

  Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

  Czytaj więcej...
  Dotacje dla firm: Małopolskie

  Newsletter