Przygotowanie biznes planu

Przygotowanie biznes planu
     Tworzenie biznes planu to trudne przedsięwzięcie. Wymaga uwzględnienia wielu zmiennych i analizowania ich systematycznie w logicznym porządku. Gdy tylko skrystalizują się pierwsze pomysły, należy przygotować szczegółowy szkic wstępnego zarysu biznes planu. Należy również pogrupować poszczególne zagadnienia i zanotować wszystkie materiały źródłowe, z jakich planuje się skorzystać.
 
     Częstym problemem, jaki napotykają ludzie piszący swój biznes plan, jest wyszukiwanie informacji o ich branży i konkurencyjnych zakładach. Na szczęście w obecnych czasach Internet uczynił zbieranie informacji znacznie prostszym zadaniem. Do zbierania informacji możemy też posłużyć się konkurencyjną firmą, która już działa na rynku, przeglądać prasę branżową, obserwować zmieniające się trendy na rynku i się do nich dostosowywać itd. Wymaga to odrobiny wysiłku, ale za pośrednictwem Internetu oraz za pomocą badań lokalnych firm powinniśmy być w stanie zebrać wszystkie potrzebne nam informacje. Czasami jednak najlepsze informacje uzyskujemy znacznie bliżej domu, od żywych ludzi, niejako wprost. W przygotowywaniu biznes planu pomocne będzie korzystanie z odpowiedniego zestawu pytań. Wybór pytań i odpowiedzi, które zostaną ostatecznie zawarte w planie zależeć będzie od wielu zmiennych, np.: konkretnej koncepcji biznesowej, od produktu, jego charakteru, stopnia zaawansowania technologicznego etc.
     
     Opracowując biznes plan należy wiedzieć, że jest to ważne narzędzie sprzedaży pomysłu potencjalnemu inwestorowi czy bankowi, będące siłą napędową i drogowskazem przedsięwzięcia. Twórcy planu muszą przedstawić wszystkie cele i sposoby ich osiągania, aby inwestorzy mogli zapoznać się z marketingową, operacyjną i finansową strategią przedsiębiorstwa. Dokument musi być zrozumiały i przekonujący. Konieczne jest przedstawienie argumentów w logicznej kolejności i ukazanie firmy jako opłacalnej inwestycji. Ważne jest, aby projekt był skierowany do konkretnego inwestora i zaspokajał jego indywidualne wymagania. Należy to brać pod uwagę pisząc plan zorientowany na bank, który ma udzielić nam kredytu, czy też na prywatnego inwestora zainteresowanego współpracą. Indywidualnego przedsiębiorcę będzie przede wszystkim interesował stopień ryzyka, jaki wiąże się z taką inwestycją, a bank będzie wymagał więcej informacji na temat zabezpieczeń kredytu. Żaden bank ani inna poważna instytucja finansowa nie udzieli pożyczki ani kredytu bez konkretnego planu działania i jego kosztów. Podstawą udzielenia kredytu czy pożyczki jest pewność pożyczkodawców czy inwestorów, że dane przedsięwzięcie przyniesie zysk.

     Przedsiębiorca autonomicznie powinien zdecydować, które kwestie są istotne dla danego przedsięwzięcia. Pomoże mu to w szczegółowym określeniu strategii działania i wskaże kierunki dalszych działań. Zestawienie najważniejszych aspektów podejmowanego przedsięwzięcia prezentuje poniższa klasyfikacja.





































    
     Powyższy schemat pozakuje zasadnicze kwestie, które winien rozpatrzyć przedsiębiorca przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto z niego skorzystać.


wróć do kategorii... Autor: Gracjan Czak

    Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

    W razie pytań prosimy o kontakt:

    Tel: 793 024 625
    E-mail: doradca@budujemyfirme.pl

    Nasze e-booki:

    Dotacje dla firm: Lubelskie

    Dotacje unijne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Dotacje unijne dla polskich przedsiębiorców przewidziane na lata 2007 – 2013 będzie się odbywało zgodnie z zasadami regionalnej po

    Czytaj więcej...
    Dotacje dla firm: Lubelskie

    Newsletter